Strona główna Polityka Siedem nowych gmin w Aglomeracji Wałbrzyskiej

Siedem nowych gmin w Aglomeracji Wałbrzyskiej

3

Świdnica, gmina Świdnica, Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Strzegom i Żarów oficjalnie dołączyły do Aglomeracji Wałbrzyskiej. – Duży może więcej – zapewnia prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy wylicza długą listę projektów, które dzięki współpracy 23 gmin uda się zrealizować przy wsparciu unijnych funduszy z budżetu 2014-20. Duże oczekiwania mają pozostałe gminy.

aglo9

Tuż po godzinie 13.00 w sali narad świdnickiego USC 16 dotychczasowych członków Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez jednomyślne głosowanie przyjęło do swojego grona siedem gmin z powiatu świdnickiego. Wśród głosujących znalazły się Świebodzice, które w aglomeracji są od początku. Oficjalne przystąpienie nowych gmin poprzedziły wcześniejsze uchwały rad miejskich i gminnych, a także przyjecie wspólnej deklaracji o współpracy. Jak poinformował Roman Szełemej, zarząd województwa na piśmie potwierdził, ze Aglomeracja jest zdolna do pozyskiwania dotacji unijnych na wspólne projekty.

Aglomeracja Wałbrzyska połączyła gminy o różnych potrzebach i uwarunkowaniach. Jedno łączy wszystkie – potrzeby związane z budową dróg, sieci wodociągowych, tras turystycznych i rewitalizacją. – Na te projekty nie będzie łatwo pozyskiwać środki, bo budżet unijny w przeważającej części stawia na innowacje i budowanie kapitału społecznego, czyli miejsca pracy – mówi Roman Szełemej. – Jednak jako silny, liczący blisko pół miliona ludzi związek, na pewno jesteśmy w stanie powalczyć o to, co dla nas jest najważniejsze. Przede wszystkim zależy nam na rozwoju komunikacji drogowej i kolejowej. Myślę tu także o drodze krajowej nr 35, łączącej Świdnicę z Wałbrzychem. Możemy sobie budować najpiękniejsze obwodnice obu miast, ale jeśli miedzy nami nie będzie porządnej drogi, to na niewiele się to zda. Co prawda trasa leży w jurysdykcji Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, ale będziemy szukać rozwiązania, by stworzyć wspólny projekt. Na pewno natomiast w naszej gestii leży budowa wspólnych ścieżek rowerowych i tras turystycznych, a także duże projekty wodociągowo-kanalizacyjne.

– Spodziewam się przede wszystkim pieniędzy na drogi, na stworzenie ciągów komunikacyjnych ponad podziałami na powiaty – mówi wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek. – mamy dość praktyki budowania tras komunikacyjnych po kawałku! Liczę także na większe środki na gospodarkę wodno-ściekową.

– Bardzo mocno akcentujemy projekty dążące do poprawy infrastruktury kolejowej i drogowej – przekonuje prezydent Murdzek. – Chcemy tez wrócić do projektów, które w poprzednich programowaniach się nie przebiły. Takim przykładem jest Centrum Nauki, które mogłoby powstać w Świdnicy i innych gminach. Kolejny temat to termomodernizacja, którą przeszła już cześć naszych placówek oświatowych i widzimy wymierne efekty. Na pewno takie projekty potrzebne są we wszystkich gminach i wspólnie łatwiej będzie zawalczyć o duże środki.

Przygotowanie propozycji jest w toku.

Aglomerację Wałbrzyską tworzą:

Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina Zdrój, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Radków, Stare Bogaczowice, Strzegom, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Gmina Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Walim, Wałbrzych, Żarów. Liderem jest Wałbrzych.

asz

 

Poprzedni artykułWygraj bilety na ŚKPR
Następny artykułTrudny przeciwnik na drodze MKS-u