Strona główna Bez kategorii Ostatni koncert dla ratowania organów

Ostatni koncert dla ratowania organów

20

Brudne, zaniedbane, uszkodzone podczas remontów organy w świdnickiej katedrze odzyskiwały monumentalne brzmienie dzięki wysiłkom dwojga młodych muzyków. Zuzanna i Maciej Batorowie przez półtora roku organizowali charytatywne koncerty na rzecz wspaniałego instrumentu. 5 stycznia koncert charytatywny zostanie zorganizowany po raz ostatni.

organy

Zdjęcie z zasobów Macieja Batora

Maciej Bator wraz z grupą wolontariuszy oczyszczanie pochodzących z ok. 1705 roku organów rozpoczął w połowie 2012 roku. – Przez cały miesiąc lipiec grupa kilku osób od godz. 10 do 18 odkurzała wnętrze instrumentu zasypanego gruzem, kurzem, martwymi gołębiami, wróblami, nietoperzami, muchami (Musca domestica), kołatkami (Anobium punctatum) oraz odpadami po renowacji sklepienia (kilkanaście pędzli 20 – 2 mm, cztery skalpele ? dwa z wymiennymi ostrzami, talerze jednorazowe z resztkami różowej farby dominującej na sklepieniu nad organami, przykrywki od wiader z farbą, wata) i renowacji wielkiego okna (liczne odłamki szkła w małych kawałkach). Ilość gruzu wyniesionego w 2012 roku to około 20 kg, nie licząc tego,  co było w odkurzaczu – opisuje w artykule „Sprzątanie organów w katedrze świdnickiej”. Od listopada 2012 rozpoczęły się comiesięczne koncerty, podczas których zbierano datki na naprawę miechów, piszczałek i innych elementów. Udało się w ten sposób pozyskać ok. 4 tysiące złotych. Organiści na naprawy przeznaczali także środki pozyskane z innych źródeł, sami angażowali się w prace porządkowe i zachęcali do współpracy  wolontariuszy.

Decyzją proboszcza katedry ostatni koncert ze zbiórką datków zostanie zorganizowany w najbliższą niedzielę, 5 stycznia. – Przygotowujemy się obecnie do zaprojektowania prac konserwatorskich.  Planujemy także dostosowanie koncertów bardziej do celów liturgicznych. Katedra jest miejscem przede wszystkim do celów liturgicznych – tak swoją decyzję uzasadnia ks. Piotr Śliwka.

Koncert charytatywny na rzecz organów

Data: 5 stycznia 2014

Godzina: 12.30

Miejsce: katedra świdnicka

Na niedzielnym koncercie wystąpią i Zuzanna i Maciej Batorowie oraz jedna z najlepszych uczennic – Krystyna Michalak.

W programie m.in.

Louis Vierne (1870 – 1937)
Toccata b-moll
ze zbioru Pièces de fantaisie, Suite №. 2, Op. 53

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Præludium et Fuga in B, BWV 560

* * *
Franz Liszt (1811 – 1886)
Kyrie, Sanctus – Benedictus
Missa pro organo (1879)

asz

 

Poprzedni artykułPokonać Pszczynę po raz drugi
Następny artykułPolecamy: Królewskie rody Europy