Strona główna Wydarzenia Świdnica Niezwykłe eksperymenty w SP nr 105

Niezwykłe eksperymenty w SP nr 105

0

Jakie obciążenie wytrzymają skorupki od jajek? Co się z nimi dzieje po zanurzeniu w Coca Coli? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy szukali odpowiedzi m.in. na te pytania przed przygotowaniem zdrowego śniadania.

DSCF4927

Jak wyglądały eksperymenty i jaki był ich cel?

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy kontynuują udział  w programie „Śniadanie daje moc”. Klasa IIb i IIIa wzięła udział w interesującym eksperymencie. Na początku uczniowie ustalili, że nasze kości i skorupki jajek zbudowane są z wapnia. Potem na czterech połówkach skorupek układaliśmy książki i piórniki. Skorupki, zanim pękły, utrzymały ciężar 16 podręczników i 4 dużych piórników. Każde z dzieci wzięło do rąk ułożone w stos podręczniki i piórniki. Wszyscy byli zaskoczeniem jego ciężarem. Wiemy już, jak wielkie obciążenie dźwiga każdego dnia nasze ciało i jak wytrzymałe muszą być nasze kości.

 Następnie sprawdziliśmy, jak zachowuje się skorupka jajka poddana wpływowi octu, kwasku cytrynowego i uwaga! Coca Coli. Początkowo na wszystkich skorupkach pojawiły się bąbelki, a następnie pod ich wpływem skorupki zaczęły unosić się do góry. Po czterech dniach skorupki częściowo rozpuściły się, a ich pozostałości stały się bardzo miękkie.

Co ciekawe, skorupki zanurzone w Coca Coli pokryły się brunatnym, gęstym osadem. Zaczęliśmy się zastanawiać, co dzieje się z naszymi kośćmi i przewodem pokarmowym, gdy pijemy zbyt dużo kolorowych, gazowanych napojów. Przecież chemiczne barwniki, słodziki i konserwanty nie są obojętne dla naszego organizmu.

Doskonale wiemy o tym, że ubytki wapnia w naszych kościach możemy uzupełniać nabiałem. Z piramidy zdrowego żywienia pamiętamy, że jest to biały i żółty ser, mleko, jajka, kefiry i jogurty. Każdy znajdzie dla siebie coś smacznego i zdrowego. Przypomnieliśmy też sobie o tym, że codziennie należy zjeść śniadanie w domu i przynieść drugie do szkoły. Uświadomił nam to fruwający po klasie balonik- żołądek. Dzieci eksperymentowały ze swoimi  wychowawczyniami: Anną Ambroszkiewicz i Joanną Andrzejewską.