Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 73

Co to, gdzie to? Zagadka nr 73 [KONKURS]

0

Opublikowane przed tygodniem zdjęcie nie sprawiło Czytelnikom żadnego kłopotu. Nadeszło bardzo dużo odpowiedzi i wszystkie poprawne. Przypominamy jednak, że nie wystarczy podać, co przedstawia fotografia. Na nagrodę mogą liczyć autorzy, którzy odnajdą informacje na temat przedstawianych obiektów. Tym razem za dociekliwość nagrodzona zostaje pani Anna Żur, do której trafi zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D.

Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 73:

To miejsce znane większości mieszkańców Świdnicy. Czy jednak zwracają Państwo uwagę na detale? Czekamy na ciekawe odpowiedzi!

zagadka nr 73

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 21 grudnia. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 73”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 22 grudnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Anny Żur na zagadkę nr 72:

Zdjęcie przedstawia wejście do katedry Św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, która znajduje się w południowo-wschodniej części  miasta, na placu Jana Pawła II.

zagadka72
Do wnętrza świątyni prowadzą cztery bogato profilowane portale. Dwa z nich, od zachodu, z kamiennymi posągami NMP i św. Stanisława i Wacława datowane na 1421 r., były restaurowane w 1908 r., wiodą do nawy głównej. Portal północny, m. in. z rzeźbionymi postaciami Dalili i Samsona oraz Filis i Arystotelesa, nazywa się Bednarskim lub Bramą Oblubienicy.
Kościół powstał w XIV w., na polecenie księcia Bolka II Świdnickiego, po pożarze wcześniejszego drewnianego kościoła stojącego na tym miejscu. W swojej historii służył zarówno katolikom jak i protestantom W latach 1561-1629 kościół był użytkowany przez ewangelików, a w 1662 r. patronat nad świątynią objęli jezuici, którzy na przełomie XVII i XVIII w. dokonali barokizacji wnętrza. Po sekularyzacji zakonu jezuitów kościół został w latach 1757-1772, za zgodą władz pruskich, zamieniony na magazyn zbożowy.
25 marca 2004 r. Papież Jan Paweł II podniósł świdnicką świątynię do rangi katedry.

Źródła:
http://historiadolnegoslaska.blogspot.com/2013/02/swidnicka-katedra.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_%C5%9Bw._Stanis%C5%82awa_i_%C5%9Bw._Wac%C5%82awa_w_%C5%9Awidnicy
http://www.atrakcje-turystyczne.eu/obiekt,386,0,katedra-w-swidnicy.php
http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl/o-szlakach/szlak-sanktuariow-i-osrodkow-pielgrzymkowych/opis-glownych-obiektow-na-szlaku/swidnica-kosciol-pw-sw-stanislawa-i-waclawa/