Dlaczego warto przyjechać do Świebodzic?
Pasjonaci ruin, dawnych murów obronnych i krzyży pokutnych odnajdą coś dla siebie na terenie Świebodzic. Najstarszym obiektem sakralnym są tu ruiny kaplicy św. Anny, wzniesionej w początkach XIII w. w Pełcznicy – to jedna z dzielnic miasta. Budowla pełniła również funkcję obronną. Kaplica prawdopodobnie spłonęła od uderzenia pioruna w XVII w. Do dziś zachowały się fragmenty jej murów.
W przeciwległej dzielnicy Świebodzic, Cierniach, odnajdziecie ruiny Pałacu Wdów. W 1790 r. w oficynie zamkowej przez krótki czas mieszkał wybitny niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. Pałac nigdy nie został ukończony, a do dziś zachowały się tylko mury zewnętrzne. A może ktoś z Was wie, skąd ta intrygująca nazwa pałacu?
W tej samej części miasta znajdują się trzy krzyże pokutne. Jeden krzyż stoi za płotem domu nr 40. Drugi krzyż, typu maltańskiego, leżący (złamany), znajduje się kilkadziesiąt metrów od mostu na Pełcznicy. Trzeci jest wmurowany po lewej stronie od wejścia do gospodarstwa nr 39. W Świebodzicach jest jeszcze jeden krzyż pokutny. Znajduje się on przy drodze do Świdnicy, na skarpie, naprzeciwko Osiedla Sudeckiego.
Inną atrakcją Świebodzic są dobrze zachowane mury obronne z XV w., zachowane aż w 80%. Możecie je oglądać w wokół śródmieścia.
Historia Świebodzic
Pierwsza pisemna wzmianka o Świebodzicach pochodzi z 1279 r. Od 1288 r. miasto przeszło pod panowanie księcia Bolka I, który rozpoczął budowę pobliskiego Zamku Książ. W 1774 r. wybuchł wielki pożar, który niemal doszczętnie strawił całe miasto. W 1843 r. Świebodzice zyskały połączenie kolejowe z Wrocławiem, a 10 lat później z Wałbrzychem. Umożliwiło to powstanie wielu zakładów przemysłowych (włókienniczych, mechanicznych), przyczyniając się do szybkiego rozwoju miasta.
Co można robić w Świebodzicach?
- Zwiedzić ruiny kaplicy św. Anny i Pałacu Wdów.
- Odnaleźć wszystkie cztery krzyże pokutne.
- Odbyć wycieczkę wzdłuż linii murów miejskich.
- Korzystać z obiektów sportowych: Wodnego Centrum Rekreacji, hali sportowo-widowiskowej oraz jedynej w okolicy kręgielni.
- Zjeść pyszne lody i odpocząć na placu Jana Pawła II.
- Wędrować i jeździć rowerem po okolicznych szlakach.
Czego nie wolno pominąć w Świebodzicach?
- Gotycki kościół św. Franciszka z XIII w. z cennymi freskami.
- Dworek tuż obok Pałacu Wdów, w którym przebywał niemiecki poeta.
- Klasycystyczny ratusz oraz kościół św. Piotra i Pawła.
- XIII-wieczny kościół św. Mikołaja.
- Stary dworzec kolejowy z I połowy XIX w.
- Zespół parkowy z okazałym pałacem rodziny Seidlów z XIX w.
Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Świebodzic
- Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Dolina Różaneczników.
- Zamek Książ, jeden z największych zamków w Polsce.
- Książański Park Krajobrazowy.
- Romantyczne ruiny zamku Stary Książ.
- Ruiny zamku Cisy.
- Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem.
- Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy.
- Palmiarnia w Lubiechowie.
- Szczawno Zdrój – renomowane uzdrowisko.
- Wałbrzych – miasto pełne niespodzianek.