Strona główna Temat dnia Trzeci wymiar w Latawcu

Trzeci wymiar w Latawcu

9

Specjalne okulary, kamera rejestrująca obraz w technice trójwymiaru wprowadzona w ciało pacjenta. Dwudziestu specjalistów asystujących przy operacji. W szpitalu Latawiec w Świdnicy została przeprowadzona pierwsza w historii operacja z użyciem technologii 3D.


Operacja 3D w Latawcu_3

Pionierskie operacje miały miejsce w piątek, 8 listopada. – Tego typu zabiegi są pierwszymi jakie przeprowadzono w tej technice przez specjalistów z Latawca – mówi Katarzyna Szukała.

Różnic pomiędzy tradycyjnym zabiegiem a tym wykonanym w technice 3D jest mnóstwo. – Dzięki tym zastosowaniom obraz, jaki widzimy na monitorze podczas operacji, jest bardzo dobrze odwzorowany. Zabieg przeprowadzany jest z należytą dokładnością – wyjaśnia dr n. med Adam Biernacki.

Zastosowanie techniki 3D w medycynie pozwala na skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu. – Cały zabieg trwa ponad dwie godziny i jest dłuższy o około jedną godzinę od tradycyjnego – mówi dr Biernacki  i dodaje. – Po takiej operacji pacjent już po dwóch dniach może opuścić szpital.

 Dr Biernacki nie krył zachwytu nad urządzeniem. – Jestem zachwycony tą techniką. Chciałbym, aby ten robot stanął w naszym szpitalu jak najszybciej. Sprzęt, jakim wykonano pionierskie zabiegi, kosztuje około pół miliona złotych.

 

Poprzedni artykułZagłosowali na Gryfa, odebrali nagrody
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 68 [KONKURS]