Strona główna Bez kategorii Święto Niepodległości w powiecie

Święto Niepodległości w powiecie [PROGRAMY]

5

Po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Ten dzień w szczególny sposób obchodzony był już od 1920 roku, a w 1937 uzyskał rangę święta narodowego. W 1945 świętowania zakazano. Mimo licznych represji Polacy wychodzili 11 listopada na ulicę. Od 1989 roku święto odzyskało należną mu rangę i co roku jest okazją do organizowania licznych uroczystości, marszów i wydarzeń.  Nie inaczej będzie i w tym razem. Sprawdź, co przygotowały na 11 listopada gminy i miasta w powiecie świdnickim.

swieto niepodleglosci (40)

ŚWIDNICA

godz. 11.15

Oddanie Hołdu Poległym

Miejsce Pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej

godz. 12.00

Manifestacja patriotyczna pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim:

przemówienie okolicznościowe prezydenta Miasta,

złożenie wieńca od mieszkańców Świdnicy,

występ artystyczny pt. „Wolność jest w nas” przygotowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Przemarsz uczestników manifestacji z pl. Grunwaldzkiego do katedry świdnickiej (ulicami: Łukową, Rynek, Długą).

godz. 13.00

Msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca

Katedra świdnicka, pl. Jana Pawła II

godz. 14.30

Start VI Świdnickiego Biegu Niepodległości

Rynek – naprzeciwko Informacji Turystycznej

Trasa: Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Długa, Daleka, Pułaskiego

Zapisy w godz. 12.30-14.00. Rynek – Wieża ratuszowa

Organizator: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji

godz. 16.45-17.40

Patriotyczne śpiewanki pod hasłem „Zaśpiewajmy za cały nasz kraj wspaniały”

Rynek – dziedziniec przy wieży ratuszowej

Organizator: IV LO im. Orląt Lwowskich w Zespole Szkół nr 3w Świdnicy

***

GMINA ŚWIDNICA

11 listopada o godzinie 9.00 uroczystą mszą świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnią 95. rocznicę odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego Święta będzie wspólne Śniadanie Patriotyczne, na które Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.

Program uroczystości:

 godz. 9:00 uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym w Bystrzycy Górnej

 Świetlica Wiejska

godz. 10:00 występ dzieci ze SP w Bystrzycy Górnej

godz. 10:30 spektakl pt. “Drzewo Wolności”

w wykonaniu Teatrzyku Obrzędowego “Tradycja”

W tym samym dniu, o godz. 16.00 w świetlicy w Pszennie odbędą się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczysta akademia będzie okazją do wręczenia odznaczeń Zasłużony dla Gminy Świdnica, które otrzymają: Eligiusz Janasik, Piotr Kulak, Piotr Michalski.

***

STRZEGOM

O godz. 10.00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem JE ks. biskupa Ignacego Deca – ordynariusza diecezji świdnickiej w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu. Następnie na skwerze przy pomniku I. J. Paderewskiego odbędzie się Uroczysty Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa, złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem. O 13.00 wszyscy uczestnicy przeniosą się do sali balowej – SCK II, gdzie zaprezentują się zespoły ludowe. Gwiazdą tegorocznego Święta Niepodległości będzie Halina Frąckowiak.

***

ŚWIEBODZICE

Jak co roku w kościele pw. Św. Mikołaja odbędzie się msza w intencji Ojczyzny – początek o godz. 13.00. Po mszy organizacje i przedstawiciele związków kombatanckich a także władze miasta złożą wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Natomiast dla tych, którzy lubią sport, Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował Bieg Niepodległości. Będzie to już drugi bieg upamiętniający rocznicę a także I marsz nordic walking. Chętni do udziału w tej imprezie proszeni są o zgłoszenie się przed biegiem (godz. 9.00-9.50) w biurze zawodów, mieszczącym się w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6.

Bieg i marsz rozpoczną się o godz. 10.00.

A dla miłośników kręgli mamy… rodzinne kulanie. Od 16.00 do 18.00 będzie można miło i bezpłatnie spędzić czas na kręgielni przy ul. Rekreacyjnej 1. Wystarczy zabrać ze sobą obuwie zmienne i całą rodzinę. Na zakończenie zawodów przewidziano nagrody.

***

ŻARÓW

Uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny rozpoczną się obchody Święta Niepodległości w Żarowie. Zwieńczeniem żarowskich obchodów święta 11 listopada będzie XV Festiwal Pieśni Patriotycznej.

Po uroczystym nabożeństwie, które rozpocznie się o godzinie 11.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, wszyscy przejdziemy pod Pomnik Pamięci Narodowej, aby tam złożyć kwiaty i zapalić znicze w hołdzie poległym za wolność naszej ojczyzny – informuje Artur Adamek, dyrektor żarowskiego Gminnego Centrum Kultury i Sportu. I dodaje – Na dalszą część obchodów żarowskich uroczystości zapraszamy do hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, przy ul. Piastowskiej 10a. Tam o godzinie 14.00 będzie można wysłuchać pieśni patriotycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży podczas tegorocznego Festiwalu Pieśni Patriotycznej.

Imprezą towarzyszącą żarowskim obchodom Narodowego Święta Niepodległości będzie wystawa broni i militariów. Jej początek zaplanowany został na godzinę 13.30 w Żarowskiej Izbie Historycznej.

***

JAWORZYNA ŚLĄSKA

11 listopada 2013 roku

VII Turniej Tenisa Stołowego z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości o puchar burmistrza Jaworzyny Śląskiej  – godz. 9:00, sala sportowa przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej

Msza Św. w intencji Ojczyzny – godz. 11:00 – kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

II Bieg Niepodległości  – godz. 14:00 – start, ulica Wolności, Jaworzyna Śląska (przy skrzyżowaniu z ul. Ceglaną)