Strona główna Polityka Potrzeby na miliard złotych

Potrzeby na miliard złotych

3

Ponad 40 projektów na kwotę ponad 1 mld zł zgłosiła Świdnica do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2014-2020. ZIT  dla Aglomeracji Wałbrzyskiej jest w opracowaniu. W skład Aglomeracji wchodzi już 16 gmin, a do członkostwa aspiruje kolejnych 7, w tym Świdnica.

swidnica

ZIT jest jednym z instrumentów, pozwalających na wykorzystanie dotacji z nowego budżetu Unii Europejskiej. – Ze względu na planowane poszerzenie Aglomeracji Wałbrzyskiej wspólna strategia wymaga nowelizacji – wyjaśnia Anna Żabska z UM w Wałbrzychu. – Każda z gmin ma długą listę potrzeb. Stworzenie jednolitej propozycji całej Aglomeracji potrwa co najmniej do końca roku. Pod uwagę trzeba brać przede wszystkim priorytety dla nowego unijnego rozdania. Nie wszystkie pomysły zwyczajnie da się zrealizować.

Konstrukcji ZIT-u dla Aglomeracji Wałbrzyskiej z uwzględnieniem obecnych i przyszłych członków poświęcone było piątkowe spotkanie Rady Samorządowej. – Zgodnie z ustaleniami instrument ZIT będzie uzgadniany wspólnie przez samorząd województwa i tworzących aglomerację gmin – tłumaczy Stefan Augustyn, rzecznik świdnickiego UM. – Warunkiem jest opracowanie wspólnej strategii całego obszaru. W piątek podjęto decyzję, że taka znowelizowana strategia ma powstać i rozpoczynają się prace nad jej opracowaniem. Po opracowaniu tej strategii dopiero będzie możliwe podpisanie z Urzędem Marszałkowskim, porozumienia w sprawie realizacji ZIT-u. Natomiast wspólne prace trwają cały czas, bo w najbliższych dniach prowadzone będą dyskusje dotyczące wspólnego stanowiska na temat RPO.

Jakie potrzeby zgłosiła Świdnica? – Dotyczą one m. in. rewitalizacji miasta, poprawy układu komunikacyjnego, budowy Regionalnego Interaktywnego Centrum Edukacyjnego, rozbudowy infrastruktury technicznej umożliwiającej aktywne spędzanie wolnego czasu – ścieżki rowerowe i rozbudowa OSiR-u, budowa hali widowiskowo-sportowej, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje administracyjne, edukacyjne i kulturalne na obszarze obszaru funkcjonalnego, budowy obwodnicy południowej (500 mln zł),  budowy budynków socjalnych w Świdnicy itp. – wylicza Augustyn. Droga do przesądzenia o tych projektach jest jeszcze długa i nie wszystkie będą mogły uzyskać wsparcie w ramach RPO.

ZIT nie jest jedyną drogą do pozyskania dotacji unijnych w latach 2014 – 2020. O środki samorządy będą mogły się ubiegać samodzielnie. Podobne możliwości będą miały również instytucje, przedsiębiorcy czy organizacje pozarządowe.

Poprzedni artykułSP 4 najlepsza w mieście
Następny artykułPomogli bezdomnym zwierzętom