Strona główna Temat dnia Piwna rewolucja w Świdnicy

Piwna rewolucja w Świdnicy [KONKURS]

34

Prawie wszyscy świdniczanie wiedzą, że przez kilka stuleci Świdnica była największym i najbardziej znanym producentem piwa w tej części Europy, a marcowe piwo cenione było w całej Europie. Niejednokrotnie już próbowano reaktywować tradycje i stworzyć „świdnickie piwo”. Może uda się tym razem. „Biała Dama” to tzw. multitap, jaki w podziemiach świdnickiego Centrum od niedawna serwuje mieszkańcom tzw. craft Beer, czyli piwo rzemieślnicze. Udało się nam porozmawiać z pomysłodawcami nowego miejsca, a jednocześnie miłośnikami piwa – Michałem Ogrodzińskim i Wojciechem Urbańczykiem.

biała dama 3

 Skąd wziął się pomysł na uruchomienie w Świdnicy multipabu?

 Z miłości do prawdziwego piwa. Stąd pomysł, by pokazać, że piwo to nie tylko jasny lager lub pilsner, ale wiele różnych piwnych stylów, począwszy od Świdnickiego Marcowego po piwa pszeniczne, witbiery, stouty, portery czy znane na całym świecie piwa trapistów, czyli belgijskich zakonników. Można śmiało powiedzieć, że życie jest za krótkie, by pić kiepskie piwo a, niestety, to nam dziś oferują ogromne koncerny.

 Na jakie piwo możemy liczyć, odwiedzając jedną z najstarszych europejskich piwnic?

 Tak naprawdę my sami nigdy nie wiemy. Oprócz stałej oferty prawie 100 rodzajów piw butelkowych, staramy się także rotować to, co można wypić z beczki. Na stałe serwujemy piwo dostępne tylko u nas, czyli Świdnickie Marcowe, bardzo ciekawe ciemne piwo. Są pozycje z polskich i czeskich browarów rzemieślniczych. Kobietom polecamy owocowe lambiki, czyli piwa warzone z pomocą dzikich drożdży i owoców wiśni lub malin. Są ekstremalne pozycje dla miłośników goryczki oraz tych, którzy chcą się rozsmakować.

 Jak oceniacie piwną świadomość mieszkańców Świdnicy po niespełna dwóch miesiącach?

 Dużo obserwujemy i spotykamy różnych ludzi. Część doskonale wie, czego chce i wybiera bardzo celnie swoje piwo, natomiast wielu naszych gości eksperymentuje, małymi kroczkami próbuje czegoś nowego. W ofercie mamy deskę piw, czyli 6 próbek degustacyjnych. Można popróbować i dopiero zdecydować, co faktycznie chcemy wypić.

 Od czego waszym zdaniem powinien zacząć przygodę piwny laik ?

 Na pewno nie od skrajnie nietypowego piwa. Można łatwo się zrazić. Są piwa bardzo trudne, ale i te łatwiejsze w degustowaniu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Na miejscu zawsze staramy się doradzić jakie piwo wybrać. Wszystko przychodzi z czasem i tak samo sytuacja wygląda z piwem. Dopiero po pewnym czasie zaczniemy odkrywać, że w piwie można poczuć nuty cytrusowe, bananowe, czekoladowe, kawowe, karmelowe czy trawiaste lub żytnie. Bogactwo piwnego świata ocenia się na nieskończone.

Kraft, czyli piwo rzemieślnicze – czym tak naprawdę jest?

 Najważniejsze to zdeklarowanie stylu w jakim piwo jest uwarzone. Jeśli kupujemy IPA, czyli India Pale Ale to jest to wyraźnie zaznaczone na etykiecie. W większości przypadków piw koncernowych nie wiemy, że pijemy tzw. eurolagera, czyli jasne i dość jałowe piwo. Druga sprawa to podanie pełnego składu wraz z nazwami użytych słodów, chmielu i rodzaju drożdży. Dokładne miejsce produkcji piwa oraz data jego rozlewu to też przydatna informacja. Żeby rozpoznać jednak piwo rzemieślnicze, musimy czytać, degustować i choć odrobinę zgłębić wiedzę na temat piwa. Również w praktyce! Chcemy powrócić do tradycji świdnickiego piwa i mamy w związku z tym konkretne plany – wraz z Urzędem Miejskim w Świdnicy chcielibyśmy wskrzesić Świdnicki Festiwal Piwa i wierzmy, że to się uda.

 Jak zachęcilibyście do zmiany piwnych przyzwyczajeń?

 Nie chcemy zachęcać. Trzeba przekonać się samemu. To nie musi być nasz lokal. Każde miejsce, w którym możemy wypić nietypowe piwo jest dobre do tego, by poznać bogaty piwny świat.

biała dama 2

 Portal Swidnica24.pl wraz z pomysłodawcami tworzenia piwnej kultury w Świdnicy ma dla Was konkurs. Do wygrania cztery zaproszenia do multipubu Biała Dama. Wartość jednego zaproszenia to 25 złotych.  Wystarczy odpowiedzieć na pytania:

  1. Co w piwnym świecie oznacza skrót IPA ?
  2. Jakiego koloru jest legendarne piwo Świdnickie Marcowe, serwowane w Białej Damie?

Odpowiedzi należy wysyłać na adres: [email protected] do 22 listopada. W temacie proszę wpisać „konkurs”, w treści obok odpowiedzi: imię, nazwisko, numer telefonu (do wiadomości redakcji).

https://www.facebook.com/BialaDamaMultipub?fref=ts

Poprzedni artykułBielawianka robi problemy kibicom!
Następny artykułPijany wpadł pod koła