Strona główna Temat dnia Inwestor coraz bliżej

Inwestor coraz bliżej

17

Jeszcze w tym roku kolejny inwestor otrzyma zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w świdnickiej podstrefie ekonomicznej. – Na finiszu są negocjacje z sześcioma nowymi firmami – poinformowała Barbara Kaśnikowska, prezes Invest-Park WSSE podczas dzisiejszego II Śniadania Biznesowego Samorządowców. Wśród zaproszonych byli burmistrzowie i wójtowie z powiatu świdnickiego, a także prezydent Świdnicy.

strefa zezwolenia

Od stycznia zezwolenia na działalność w WSSE  otrzymało już 21 firm. Nakłady, jakie poniosą na inwestycje, sięgną 682 milionów złotych, a zatrudnienie – 726 osób. – Mam nadzieję, że te liczby do końca roku wzrosną o kolejne 177 milionów złotych i 177 miejsc pracy – dodaje prezes Kaśnikowska. – Negocjacje z ostatnimi sześcioma inwestorami w ciągu 2-3 tygodni powinny zakończyć się umowami. Jak zawsze na tym etapie nie mogę jeszcze zdradzić, ani o jakie branże chodzi, ani tym bardziej o jakie firmy. Zezwolenia dotyczą m.in. Wałbrzycha, Skarbimierza, Świdnicy i Wrocławia.

To może być ostatni tak dobry rok dla polskich stref ekonomicznych. Od 1 lipca 2014 roku zmniejszy się pomoc publiczna dla inwestorów. – Oczywiście, że się martwię, ale nie możemy załamywać rąk. Naszym atutem jest coraz lepsza jakość i na tej bazie trzeba budować zachęty dla inwestorów – mówi prezes WSSE. – Ogromne znaczenie będą miały także działania samorządowców. Jeśli nadal chcą przyciągać nowe firmy do swoich gmin i miast, muszą poprawić zwłaszcza komunikację i przekaz informacji. Jest kilka samorządów, wśród nich Świdnica, która mają dobrze skonstruowaną informację gospodarczą na swojej stronie internetowej i angażują się lub inspirują kontakty z przedsiębiorcami. Zwłaszcza teraz, by wykorzystać obecny poziom ulg, gminy powinny mocniej się zaangażować – zachęcała Jolanta Cianciara, dyrektor ds. komunikacji w WSSE.

Strefa przygotowała nowe narzędzia, które mają wspomóc takie działania. Przygotowywana jest interaktywna mapa działek, jakie są w ofercie WSSE. Każdy samorządowiec będzie mógł z dowolnego miejsca na Ziemi pokazać i omówić tę konkretną, którą zechce zaoferować potencjalnym inwestorom. Natomiast do połowy roku podstrefy ekonomiczne zyskają nowe oznakowanie. Obok tablic kierunkowych i informacyjnych zostaną ustawione pylony z emblematami miast i gmin, a także nazwami firm w podstrefach.

 

Poprzedni artykułMali mistrzowie pierwszej pomocy [FOTO]
Następny artykułZmarł Artur Komisarek – medalista mistrzostw Polski w kolarstwie