Strona główna Temat dnia Budżet obywatelski: 3,5 miliona w ręce świdniczan

Budżet obywatelski: 3,5 miliona w ręce świdniczan

38

Po trwających rok przymiarkach rządząca miastem koalicja WS i PO zadecydowała o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego. Świdniczanie będą mieli głos w rozdysponowaniu 3,5 miliona złotych na inwestycje w 2014 roku.  Tempo jest zawrotne. Zgłaszanie projektów od mieszkańców rozpocznie się 2 grudnia, a głosowanie już w dniach 10-12 stycznia 2014. Zwycięskie projekty  zostaną zrealizowane w przyszłym roku, a odpowiadać za to będzie prezydent miasta.

 budżet J.Gadzińska, W.Murdzek i I.Pałac

Joanna Gadzińska, Wojciech Murdzek, Ireneusz Pałac

Dokładnie rok temu Świdnickie Forum Rozwoju Miasta zwróciło się do prezydenta i radnych o wprowadzenie budżetu obywatelskiego. W kwietniu ŚFR na posiedzenie komisji budżetu RM zaprosiło specjalistów w tej dziedzinie. Podczas dzisiejszego, pierwszego spotkania informacyjnego prezydent Wojciech Murdzek wspomniał o tej inicjatywie, jednak podkreślił, że inspiracją były doświadczenia Sopotu, a także debata na temat angażowania mieszkańców w życie miasta podczas Kongresu Regionów. Wśród wielu ojców i matek sukcesu pojawili się również radni. Rafał Ząbczyk z PO prowadził wśród rajców kampanię na rzecz poparcia pomysłu, Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej zadeklarowała, że zrobi wszystko, by podczas ostatecznego głosowania doszło do porozumienia ponad podziałami. Jedno jest pewne – cały projekt wchodzi w życie zarządzeniem prezydenta,  który ma poparcie koalicji w radzie. Ostateczne tak powiedzą radni podczas głosowania nad całym budżetem miasta 31 stycznia 2014 roku.

Do tego czasu muszą zapaść rozstrzygnięcia w sprawie podziału 3,5 miliona złotych. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić projekt. Jego forma ma być bardzo prosta, tak by szansę miał dosłownie każdy. Na dniach zostanie uruchomiona strona z formularzami zgłoszeniowymi, a do skrzynek listowych mieszkańców trafi informacja o projekcie wraz z formularzem w wersji papierowej. Później nadesłane projekty zostaną zweryfikowane po kątem możliwości prawnych (np. czy dotyczą inwestycji na miejskim terenie i czy ich wykonanie jest możliwe technicznie). Po weryfikacji projekty zostaną poddane pod głosowanie, które zostanie przeprowadzone podobnie jak podczas wyborów samorządowych czy parlamentarnych. Głos będą mogli oddać mieszkańcy Świdnicy od 16-tego roku życia. Obsługa projektu będzie kosztowała ok. 27 tysięcy złotych (ulotki, głosowanie).

Będzie można zgłaszać projekty ogólnomiejskie (na które jest przeznaczone 2,9 miliona złotych) i dzielnicowe (600 tysięcy z podziałem tej kwoty na dzielnice, wydzielone wg liczby mieszkańców).

Budżet obywatelski w liczbach:

Planowane wydatki ogółem budżetu miasta w 2014 roku według projektu–175.7 mln zł,

Planowane wydatki majątkowe budżetu miast w 2014 roku według projektu – 29.4 mln zł,

Planowane wydatki w ramach budżetu obywatelskiego w 2014 r. – 3.5mln zł,

Stanowi to 12 procent wszystkich planowanych wydatków majątkowych oraz 2 procent wydatków ogółem.

Budżet obywatelski ogółem 3.500.000 zł, w tym:

Projekty ogólnomiejskie, na które głosują wszyscy mieszkańcy Świdnicy – 2.900.000 zł,

Projekty dzielnicowe (małe), na które głosują mieszkańcy konkretnej dzielnicy – 600.000 zł.

Miasto zostanie podzielone na 7  dzielnic z ustalonym limitem wydatków na projekty małe dla każdej z nich. To daje pewność, że w każdej z tych dzielnic zrealizowane zostaną małe inwestycje wybrane przez mieszkańców.

Limity wydatków na projekty małe dla poszczególnych dzielnic proporcjonalne do liczby ich mieszkańców:

  • Centrum –100.000zł,
  • Śródmieście –100.000zł,
  • Osiedle Młodych –140.000zł,
  • Osiedle Zawiszów –60.000zł,
  • Osiedle Zarzecze –70.000zł,
  • Dzielnica południowa –60.000zł.
  • Dzielnica zachodnia –70.000zł.

Łącznie 600.000 zł

Zobacz harmonogram prac nad budżetem obywatelskim

Poprzedni artykułSchronisko do likwidacji?
Następny artykułWicelider sprawdzi formę Dekorii