Strona główna Wydarzenia Świebodzice Opłacało się czekać

Opłacało się czekać

3

Blisko 600 tys. zł dostała gmina Świebodzice od marszałka Województwa Dolnośląskiego. To wnioskowana jeszcze w 2009 roku dotacja na remont elewacji i wieży ratusza miejskiego. Gmina Świebodzice złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ale pieniędzy wówczas nie udało się otrzymać. Wniosek został jednak bardzo wysoko oceniony i trafił na listę rezerwową.

 ratusz Swiebodzice z

W międzyczasie Świebodzice na własny koszt – blisko 1 mln zł – odnowiły w 2010 roku elewację ratusza miejskiego. W piątek, 22 listopada nieoczekiwanie otrzymały dofinansowanie na tę inwestycję.

Chcę podkreślić ogromną aktywność gminy Świebodzice i osobiste zaangażowanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza w procesie zabiegania o te środki. Po zmianie kursu euro do złotego oraz przeprowadzonych przetargach udało się zebrać kwotę przekazaną Świebodzicom, które jako lider RPO bardzo dobrze wykorzystują te pieniądze – mówił Jerzy Tutaj członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Pieniądze to oszczędności poprzetargowe, które marszałek województwa rozdzielił pomiędzy projekty na liście rezerwowej. Otrzymana kwota to blisko 70 % kosztów rewitalizacji głównego zabytku w świebodzickim Rynku.

Proces aplikowania o te fundusze trwał w sumie aż trzy lata. Powoli, ale jak dziś widać – skutecznie udało się o środki zabiegać – komentował z uśmiechem burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Wprawdzie remont ratusza jest już zakończony, ale prace rewitalizacyjne w Rynku trwają, a jest to inwestycja, która wymaga nakładów finansowych, ponieważ wymieniana jest także infrastruktura znajdująca się pod płytą główną. Otrzymane pieniądze z pewnością znajdą swoje przeznaczenie, a ubiegłoroczny tytuł lidera RPO nas do tego zobowiązuje. Bardzo cieszę się, że starania Gminy Świebodzice przyniosły efekt – podkreślił burmistrz Świebodzic.

Poprzedni artykułPiękniejszy świat Beaty: Serduszka na choinkę
Następny artykuł„Rock przeciw AIDS” w Świdnicy