Strona główna Wydarzenia Strzegom Wyremontowane centrum zagraża ludziom

Wyremontowane centrum zagraża ludziom

0

Sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury została zamknięta i wyłączona z użytkowania. Głównym powodem tej decyzji były wyniki ekspertyzy, która wykazała, że dach nad salą widowiskową zagraża bezpieczeństwu osób korzystających z obiektu – informuje oficjalny serwis UM w Strzegomiu.

sck

Zdjęcie UM Strzegom

Remont sali widowiskowej budynku Strzegomskiego Centrum Kultury – I etap wykonywany był jeszcze w 2010 roku, jednak projekt nie przewidywał remontu konstrukcji stalowej dachu, lecz tylko remont pokrycia dachowego. W ramach remontu ułożono wówczas na nim dodatkową warstwę ocieplenia i papy zwiększając obciążenie.
W czasie przeglądu budynku, po drugim etapie budowy, pojawiły się wątpliwości co do stanu konstrukcji dachowej. Władze Strzegomia przekazały sprawę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świdnicy, który nakazał SCK zlecenie wykonania ekspertyzy Politechnice Wrocławskiej, która – jak się okazało – tylko potwierdziła obawy, że do czasu wykonania napraw i wzmocnień konstrukcji stalowej dachu nad salą widowiskową nie może ona być użytkowana.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu wprowadzono do budżetu kwotę w wys. 15 000 zł na wykonanie projektu budowlano – wykonawczego. – Autorzy ekspertyzy wskazują jako bardziej optymalne rozwiązanie polegające na wymianie ciężkiego dachu z płyt korytkowych, wykonanego na początku lat sześćdziesiątych, na dach typu lekkiego, co nie będzie wymagało znaczącej naprawy konstrukcji stalowej i uniknie się problemów z odśnieżaniem dachu i będzie to rozwiązanie docelowe na kilkadziesiąt kolejnych lat. Inne rozwiązanie – jako mniej optymalne – według autorów ekspertyzy, to naprawa i wzmocnienie konstrukcji stalowej i naprawa uszkodzonych płyt korytkowych nad salą widowiskową, co jednak jest rozwiązaniem tymczasowym i wymaga przestrzegania rygorystycznych wymogów związanych z odśnieżaniem dachu – tłumaczy burmistrz Zbigniew Suchyta. Projektant oszacuje koszty obu wariantów.

Tymczasem Strzegomskie Centrum Kultury, w związku z zaistniałą sytuacją, zmuszone jest do odwołania kilku najbliższych imprez lub do przeniesienia ich do SCK II.  Nie odbędzie się sztuka teatralna „Klimakterium” (planowana na 20 października) i koncert hip-hopowy (16 listopada).

Poprzedni artykułZgubił ładunek [FOTO]
Następny artykułObwodnica dopiero w 2014