Prezentacje, konferencja, wywiad Forbesa, wyróżnienia dla „Nestorów biznesu” i wreszcie gala wręczenia nagród „Świdnickiego Gryfa” dla najlepszych firm – tak przebiegło piątkowe, 18 października, święto przedsiębiorczości w Świdnicy.
Świdnickiego Gryfa odbiera Artur Janicki
Rozpoczęło się przed południem konferencją w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zatytułowaną „Nowi przedsiębiorcy – gra o pierwszy milion”. Gościem specjalnym święta przedsiębiorczości w Świdnicy był Robert Gwiazdowski, profesor Uczelni Łazarskiego, prezydent Centrum im. Adama Smitha, adwokat i doradca podatkowy.
prof. Robert Gwiazdowski
W tym roku po raz drugi wręczono dyplomy dla „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Z inicjatywy prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka zapoczątkowane zostało wyróżnianie osób, które mogą poszczycić się wieloletnim prowadzeniem na terenie Świdnicy swoich małych (mikro) przedsiębiorstw.
Do grona wyróżnionych dołączyli:
Andrzej Bartczyszyn, który prowadzi zakład budowlany,
Zbigniew Manugiewicz, który zajmuje się wulkanizacją i diagnostyką,
Witold Łyczkowski, który prowadzi zakład napraw i lakiernictwa samochodowego,
Renata Borkowska, która prowadzi salon fryzjerski,
Antoni Wojewodzic, znany cukiernik.
Podczas uroczystej gali wręczono najważniejsze nagrody gospodarcze w Świdnicy – Gryfy. Decyzję o nominacji i wyborze zwycięskich firm podejmuje kapituła, którą tworzą przedstawiciele władz miasta, laureaci poprzedniej edycji konkursu oraz przedstawiciele instytucji związanych z biznesem.
Nominowani i nagrodzeni statuetką „Świdnickiego Gryfa”:
I. Kategoria „Sudecki produkt regionalny”:
„Arte” Artur Janicki – Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe,
„Winnica Świdnicka” Jolanta i Ryszard Gut – wino świdnickie,
przedsiębiorstwo „Piramida” – wykorzystanie granitu do wykonywania artystycznych produktów.
Głosami kapituły zwyciężyło „Arte” Artur Janicki.
II. Kategoria „Dynamiczny rozwój firmy”:
Cloos Polska – produkcja stanowisk spawalniczych,
spóła „Pebek” – produkcja materiałów budowlanych, usługi budowlane oraz Hotel Fado,
Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych ŚFUP – produkcja urządzeń, aparatury oraz konstrukcji stalowych.
Zwycięzcą tej kategorii została firma ŚFUP.
III. Kategoria „Innowacyjność”:
Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy – kształci fachowców w dziedzinie techniki, motoryzacji, spedycji
i informatyki,
Cloos Polska – produkcja stanowisk spawalniczych,
Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych ŚFUP – produkcja urządzeń, aparatury oraz konstrukcji stalowych.
Statuetkę Gryfa otrzymała firma Cloos Polska.
IV. Kategoria „Firma społecznej odpowiedzialności biznesu”:
Spółka „Sonel” zajmuje się produkcją przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. Firma nie tylko dba o swoich pracowników, ale również angażuje się w projekty kulturalne i charytatywne realizowane na rzecz społeczności lokalnej.
Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich – pierwsze stowarzyszenie gospodarcze w regionie nawiązujące do kupieckich tradycji Świdnicy. Stowarzyszenie podejmuje wiele inicjatyw m. in. sponsoruje liczne akcje charytatywne oraz indywidualnie niesie pomoc finansową i rzeczową osobom potrzebującym, a także organizacjom i instytucjom charytatywnym.
Stowarzyszenie Pro-Motor – organizacja pozarządowa, działająca non profit, uruchomiła portal Naszaswidnica.pl, w ramach którego realizuje działania promujące młodych ludzi. Pomaga również potrzebującym oraz młodym świdniczanom, którzy chcą rozwijać swoje pasje.
Zwycięzcą okazało się stowarzyszenie Pro-Motor.
V. Kategoria „Najlepszy debiut gospodarczy”:
Hotel Fado – usługi hotelarskie,
„Galeria 44” Irena Dębosz – galeria fotografii wraz z kawiarnią,
„GreenPRO” Paweł Całka – inżynieria i doradztwo w ochronie środowiska.
Nagrodę w tej kategorii przyznano „Galerii 44”.
O nagrodach w kategorii „Wybitna osobowość” osobiście decyduje Prezydent Świdnicy. W tym roku uhonorowano:
Dorotę Trajder, która prowadzi sklepy Intermarche i angażuje się w liczne przedsięwzięcia charytatywne. Obecnie rozszerza swoją działalność o turystykę.
Konrad Jabłoński – prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Pod jego kierownictwem organizacja zdobyła znaczące wyróżnienia za autorską koncepcję wsparcia wspólnot mieszkaniowych, podejmujących się procesów rewitalizacyjnych. SSIG w ostatnich latach przyczynia się również do dynamicznego rozwój działalności na rzecz rozwoju gospodarczego Ziemi Świdnickiej i Dolnego Śląska. Stowarzyszenie, którym kieruje Konrad Jabłoński pozyskało 15,5 mln zł z inicjatywy Jeremie. To środki na rozwój dla biznesu.
Swojego Gryfa przyznali również sami świdniczanie, głosując w kategoriach „Najlepszy pracodawcy w Świdnicy” oraz „Najlepsza obsługa klienta”.
Wyniki głosowania, które wsparły media są następujące:
Maria Ciarkowska i Leszek Ciarkowski, Piekarnia „Piekarz”
Za „Najlepszego pracodawcę w Świdnicy” uznano piekarnię i cukiernię państwa Marii i Leszka Ciarkowskich. Według głosujących „Najlepszą obsługą klienta” może poszczycić się Karczma Zagłoba.
Jerzy Majorek, Karczma Zagłoba
Wśród głosujących rozlosowano nagrody. Weekendowy pobyt dla dwojga w Pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry, wraz z uroczystą kolacją ufundowany przez Cafe Fosa wygrał Edward Czerkawski, a tablet Asus Google Nexus 7 (II gen.) ufundowany przez prezydenta Świdnicy otrzyma Teresa Witkiewicz.
***
Konferencja i IX Gala Przedsiębiorczości to przedsięwzięcia zorganizowane przez Miasto Świdnicę ze wsparciem: ING Banku Śląskiego, Kancelarii Radcy Prawnego dr Pawła Bojarskiego, a także Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej i miesięcznika Forbes.
Mateusz Gancarczyk
Podczas wieczornej gali wystąpili: Natalia Widuto z akompaniamentem Mirosława Jabłońskiego, Mateusz Gancarczyk i Łukasz Grabicki. Gwiazdą koncertu finałowego była Grażyna Łobaszewska z akompaniamentem Dariusza Janusa.
W trakcie IX Gali Przedsiębiorczości specjalną nagrodę za współpracę Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej przyznała Izba Gospodarcza Województwa Kralovehradeckiego oddział w Nachodzie.
***
W tym roku galę wraz z koncertem można było obejrzeć na żywo, podczas transmisji internetowej, realizowanej przez świdnicką firmę Dolnet Group, właściciela marki Limonka.net.pl.