Strona główna Magazyn Kino Stany Zjednoczone Kina

Stany Zjednoczone Kina

0

Kino amerykańskie zazwyczaj kojarzy się nam z popularnymi produkcjami, nastawionymi przede wszystkim na czystą rozrywkę dla widza, a dla producenta – maksymalny zysk. Nie zapominajmy jednak, że to właśnie USA jest tak naprawdę najważniejszym punktem na filmowej mapie świata – nie tylko w dziedzinie superprodukcji, ale też filmów niezależnych. Dla tych, którzy chcą poznać wszystkie Stany Zjednoczone Kina, jest właśnie American Film Festival – który jutro zakończy się we Wrocławiu.

WL

American Film Festival to okazja do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią – również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu można zobaczyć filmy uznanych reżyserów, ale też dzieła nieznanych twórców.

Choć w polskich kinach dominuje kino amerykańskie, są to przede wszystkim komercyjne filmy produkowane i dystrybuowane globalnie przez duże filmowe studia. Wiele dobrych i uniwersalnych, ale mniej komercyjnych filmów, w ogóle do Polski nie trafia. Festiwal daje szansę na odkrycie nowych nazwisk i zjawisk w kinie amerykańskim. American Film Festival poprzez prezentowanie różnorodnego kina z Ameryki, stara się odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty – także filmowe – na globalny rynek.

Na niedzielę polecamy film, który wieńczy karierę Stevena Soderbergha, czyli olśniewający „Wielki Liberace”, z genialną kreacją Michaela Douglasa w roli najbardziej ekscentrycznego pianisty w historii Ameryki. To opowieść o jednej z największych gwiazd estrady XX wieku – Valentino Liberace. Ten pianista polskiego pochodzenia od lat 50. do 80. był najlepiej opłacanym na świecie artystą, a jego pełen przepychu i kiczu styl stał się inspiracją m.in. dla Elvisa Presleya, Eltona Johna, Madonny czy Lady Gagi. Bajecznie bogaty i utalentowany celebryta ukrywał jednak przed światem swój homoseksualizm. I to właśnie historia miłosna, pokazana w przejmujący sposób, jest w centrum filmu Soderbergha. Więcej szczegółów i dokładny program na niedzielę znajdziesz na: http://www.americanfilmfestival.pl/.

Poprzedni artykułPolecamy: Wanna z kolumnadą
Następny artykułZnanenieznane.pl: TOP 5 – Ratusze w Polsce