Strona główna Magazyn Kino „Nie zapomnij mnie”. Spotkanie z reżyserem

„Nie zapomnij mnie”. Spotkanie z reżyserem

0

David Sieveking najpierw śledził zaangażowanie Davida Lyncha w działalność ruchu Medytacji Transcendentalnej („David chce odlecieć”), a teraz przygotował dla widzów intymną i subtelną opowieść o swoich rodzicach. W swoim najnowszym filmie – „Nie zapomnij mnie” – portretuje relację między Gretel i Malte, w chwili kiedy matka zapada na chorobę Alzheimera. Twórca, wyróżniony za ostatni dokument Nagrodą Millennium festiwalu Planete+ Doc, przyjedzie na premierowy pokaz „Nie zapomnij mnie”, by spotkać się z publicznością. To niepowtarzalna okazja – reżyser znany świdnickim widzom dzięki Festiwalowi „Okiem Młodych”, osobiście odpowie na wszystkie pytania.

2012_FilmStills_VMN_1_Malte und Gretel Sieveking im Haus in Bad Homburg

Film, który śmiało można określić „tragikomedią dokumentalną”, wejdzie do kin w całej Polsce 25 października, czyli dokładnie dwa dni po ogólnopolskiej premierze książki pod tym samym tytułem (wyd. Drzewo Babel), gdzie Sieveking opowiada o tym jak „jego matka straciła pamięć, a on na nowo odkrył rodziców”.

Prowadzona przez Davida opowieść to niezwykła, gorzko-słodka historia, gdzie dramat jest zręcznie przelatany ironią i humorem, a gotowy film nie tylko znacznie wyróżnia się na tle dokumentalnych opowieści o chorobie i umieraniu, ale też prezentuje szerszą perspektywę. „Nie zapomnij mnie” stanowi punkt wyjścia dla bardziej szczegółowego portretu – Sieveking przedstawia obraz swojej rodziny na tle przemian obyczajowych w Europie Zachodniej. Rodzice Davida, aktywni działacze ruchów studenckich lat 60. XX wieku, należeli do pokolenia pionierów – par żyjących w „otwartym związku”. Teraz ich wzajemna relacja została wystawiona na szczególną próbę. Choroba matki wpływa wyniszczająco na jej kondycję, ale zbliża partnerów do siebie i zmusza do refleksji nad relacjami panującymi wewnątrz rodziny. Z jednej strony, ujawnia konflikty chowane głęboko pod skórą, lecz z drugiej – rozbudza wyjątkową czułość.

NieZapomnijMnie_PLAKATB1_big

Reżyser podejmuje się ważnego i trudnego tematu, ale opowieść prowadzi w błyskotliwy sposób. Prezentuje losy swojej matki z dystansem, a przede wszystkim – z wielką serdecznością i lekkością. „Jeśli podczas seansu będą momenty, kiedy będziecie chcieli się śmiać, nie powstrzymujcie się. Moja mama straciła pamięć, ale nie straciła poczucia humoru” – tak Sieveking rekomendował swój najnowszy dokument przed pokazem podczas tegorocznego festiwalu Planete+ Doc. Można chyba uznać, że w zestawieniu z oficjalnym uznaniem dla dokumentu ze strony lekarzy specjalistów i europejskich stowarzyszeń Alzheimerowskich, to najbardziej przekonujące zaproszenie na film, jakie możemy sobie wyobrazić.

Zachęcamy do udziału w premierowej projekcji, na którą zapraszają: Against Gravity, dystrybutor filmu i organizator PLANETE + DOC Film Festival , a także: Wrocławska Fundacja Filmowa, współorganizator Festiwalu „Okiem Młodych” i Kino Nowe Horyzonty. Po pokazie spotkanie z reżyserem poprowadzi dziennikarz kulturalny, Kuba Żary.

Co: „Nie zapomnij mnie”, reż. David Sieveking + spotkanie z reżyserem i autorem książki
Gdzie: Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
Kiedy: 25.10.2013 r., godz. 20:00

Poprzedni artykułOddaj głos, wygraj tablet
Następny artykułPolecamy: Faceci z sieci