Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 64

Co to, gdzie to? Zagadka nr 64 [KONKURS]

0

Uczestnicy cotygodniowej zabawy nie mieli problemu ze wskazaniem, co przedstawia i gdzie zostało wykonane zdjęcie do zagadki nr 63. W tym tygodniu nagrodę – zaproszenie do kina Cinema 3D otrzymuje pan Łukasza Szyszka.

Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka. Dla ułatwienia podpowiadamy, zdjęcie zrobiono w Świdnicy.

zagadka64

Zagadka nr 64:

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 19 października. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 64”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 października na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w niedzielę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź na zagadkę nr 63

zagadka nr 63

Zdjęcie zrobiono w Parku Młodzieżowym, przedstawia ono resztki po pięknej fontannie jak i ogrodzony i zarośnięty, w głębi teren, po równie pięknej altanie.

Park Młodzieżowy

Park zajmuje pow. 8,88 ha. Położony jest w obrębie ulic Armii Krajowej, Tenisowa Droga, Spacerowa i Kolejowa. Znajduje się na terenie Osiedla Zwierzynieckiego. Posiada on kształt przypominający trójkąt. Jest on w pełni zagospodarowany, istnieją tutaj alejki, ławki. Znajduje się dużo obniżeń i wzniesień przez co park jest dosyć urozmaicony pod względem ukształtowania terenu. Na jego terenie u zbiegu ul. Kolejowej i Armii Krajowej był cmentarz garnizonowy. W 1945 roku znajdowało się tu ok. 1.200 grobów. W 1973 roku cmentarz zlikwidowano, a jego miejsce uznano za przedłużenie parku. Na tym byłym cmentarzu garnizonowym są pochowani: Ojciec słynnego Czerwonego Barona-Manfreda von Richthofena – major baron Albrecht von Richthofen zmarły w 1920 roku oraz jego brat Lothar, który też był pilotem, miał 40 zestrzeleń, był 4 krotne ciężko ranny, zginął 4 lipca 1922 roku koło Hamburga, pochowano go koło Ojca 11 lipca 1922roku.

Altana

Altana w Parku Młodzieżowym stanęła w 1875 roku, z inicjatywy podpułkownika Riebla. W 1905 roku wybudowano u jej stóp piękną fontannę. Na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. Wieżyczka przetrwała do XXI wieku. W 2005 roku ogrodzono ją wysokim płotem. Części altany leżą do dziś zdeponowane w Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej.

Źródła

http://swidnica24.pl/wiezyczka-musi-poczekac/
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/317165,swidniczanie-trzy-lata-czekaja-na-odbudowe-altany-w-parku,id,t.html
http://dolny-slask.org.pl/562182,Swidnica,Altana_parkowa.html

Poprzedni artykułŻywa lekcja historii [FOTO/VIDEO]
Następny artykułOSiR z siłownią pod chmurką [FOTO]