Strona główna Wydarzenia Świebodzice Zapłacą mniej za śmieci

Zapłacą mniej za śmieci

7

Połowę stawki za odpady w przypadku trójki lub więcej dzieci w  rodzinie – Rada Miejska Świebodzic w piątek, 13 września 2013 r., przyjęła uchwałę, wprowadzającą ulgę prorodzinną.

Na mocy uchwały w rodzinie, w której jest trójka lub więcej dzieci, dla trzeciego i kolejnego dziecka będzie naliczona połowa stawki za wywóz odpadów. W Świebodzicach stawka ta na jedną osobę wynosi 12,92 zł.

– Myślę, że będzie to ulga dostrzegalna i odczuwalna w domowym budżecie rodzin wielodzietnych – komentuje burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. – Takie rodziny muszą tylko złożyć stosowne deklaracje i będą płacić mniej. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dniu od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

Zmiany dotyczą również osób prowadzących działalność gospodarczą w Świebodzicach. Rada Miejska podjęła uchwałę obniżającą koszty odbioru odpadów z takich  punktów średnio nawet o 35%. Największą ulgę odczują w kieszeniach handlowcy, prowadzący nieduże sklepy do 100 m2.

Uchwała przedłożona Radzie przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza to odpowiedź na sygnały napływające ze środowisk kupieckich, ale także wynik wnikliwego przeliczenia obowiązujących norm, jeśli chodzi o zakładaną ilość odpadów, przyporządkowaną do poszczególnych rodzajów działalności. Stawki nie uległy zmianie –zmniejszyła się zaproponowana liczba metrów sześciennych śmieci dla poszczególnych punktów.

– Rozumiemy, że ponoszą państwo comiesięczne, wysokie koszty swojej działalności, natomiast gmina jest zobowiązana oszacować i zbilansować cały system gospodarki odpadami. Nowe stawki są znacznie złagodzone – zwracała się na sesji sekretarz miasta Anna Żygadło do obecnych na sali przedstawicieli kupców. Po zapoznaniu się z nowymi propozycjami, handlowcy wydawali się być zadowoleni. Osoby prowadzące sklepy spożywcze o powierzchni do 100 m2 zapłacą miesięcznie niecałe 80 zł za wywóz odpadów, sklepy warzywne – ok. 114 zł, a sklepy powyżej 100 m2 – 157 zł.

Nowa uchwała jest zatem sporym złagodzeniem wcześniej obowiązujących stawek – podkreśla Agnieszka Bielawska-Pękala, rzeczniczka prasowa UM w Świebodzicach.

Poprzedni artykułAmatorzy fordów escortów
Następny artykułBrązowy medal młodego świdnickiego judoki