Strona główna Magazyn Kino Uczta kinomana już za dwa tygodnie

Uczta kinomana już za dwa tygodnie

0

Czterodniowe, filmowe święto rozpocznie się już za niecałe dwa tygodnie. 19 września Świdnica po raz szósty będzie gospodarzem Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. W poniedziałek poznamy szczegółowy program imprezy, ale my już dzisiaj przypominamy o idei festiwalu i ujawniamy część informacji.

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy to impreza, której celem jest prezentacja krótkometrażowego kina dokumentalnego, autorstwa młodych twórców filmowych, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i osób bez wykształcenia filmowego.  Organizatorzy imprezy chcą, żeby pokazywane filmy stanowiły punkt wyjścia do dyskusji o zagadnieniach ważnych dla współczesnego świata. Perspektywa, z której patrzą na rzeczywistość młodzi twórcy charakteryzuje się świeżością, bezkompromisowością i odwagą, dlatego oddajemy głos młodemu pokoleniu dokumentalistów.

Festiwal „Okiem Młodych” skierowany jest zarówno do świdniczan, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o kinie i na aktualnych problemach globalnych, jak i do przedstawicieli świata filmu. Świdnicki festiwal jest przestrzenią spotkań pasjonatów kina dokumentalnego, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy. Trzon festiwalu stanowi konkurs na najlepszy film krótkometrażowy twórców do 30. roku życia.

Konkursowe filmy oceniane są przez profesjonalistów związanych z branżą filmową. Podczas poprzednich edycji festiwalu, w jury znaleźli się m.in.: Jacek Bławut, reżyser dokumentów („Born Dead”, „Nienormalni”) i fabuły „Jeszcze nie wieczór”, Mikołaj Jazdon, dyrektor festiwalu „Off Cinema” i autor książek o kinie dokumentalnym Krzysztofa Kieślowskiego oraz Kazimierza Karabasza, Tomasz Wolski, reżyser filmów dokumentalnych („Pałac”) czy Paweł Łoziński – wybitny przedstawiciel Polskiej Szkoły Dokumentu, autor takich filmów jak: „Pani z Ukrainy”, „Taka historia” czy „Chemia”. W tym roku 17 wyselekcjonowanych filmów oceniać będzie profesjonalne jury w składzie: Tadeusz Lubelski –krytyk i publicysta, Paweł Wysoczański – wychowany w Świdnicy reżyser filmów dokumentalnych i Jędrzej Morawiecki – reportażysta i dziennikarz.

Podczas szóstej edycji, oprócz filmów konkursowych, na widzów czekają najnowsze i najciekawsze filmy z festiwalu Planete+ Doc: pokazywany przedpremierowo dokument „Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga (zwycięzca tegorocznego Planete+ Doc Film Festival) –inteligentny i ironiczny portret osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera, „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa – niebanalna opowieść o znaczeniu pszczół dla naszego ekosystemu oraz „Kumare. Guru dla każdego” Vikrama Gandhiego –film, w którym reżyser poszukuje odpowiedzi na pytanie „czym jest duchowość?”. Świdniccy widzowie zobaczą też poruszający dokument „Albert Ciema” Agnieszki Zwiefki – historię o grupie bezdomnych filmowców. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką i bohaterem filmu. Ostatniego dnia festiwalu będzie miał miejsce również specjalny pokaz pod Wieżą Ratuszową, gdzie wyświetlimy dokumenty z młodzieżowego projektu Film Na Horyzoncie oraz produkcje z Wajda Studio. Zapraszamy także do udziału w spotkaniach z twórcami i dyskusjach po projekcjach oraz na wydarzenia towarzyszące – wystawę plakatów filmowych i koncerty w klubie festiwalowym Galeria 44.

Szósta edycja „Okiem Młodych” odbędzie się w dniach 19-22 września 2013 w Świdnicy. Głównym miejscem festiwalowym jest sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43. Szczegółowy program zamieścimy już w poniedziałek. Więcej informacji na www.okiemmlodych.pl

 

Poprzedni artykułPolecamy: Wszystko w porządku!
Następny artykułCzary Penelopy: Semifreddo