Strona główna Temat dnia Najpiękniejsze maszyny na Gali Parowozów

Najpiękniejsze maszyny na Gali Parowozów

3

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kolei. Już we wrześniu do Jaworzyny Śląskiej zjadą wyjątkowe parowozy i lokomotywy spalinowe.  Tegoroczna, trzecia edycja Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw – Gala Parowozów 2013, potrwa od 21 do 22 września 2013 w Jaworzynie Śląskiej.

W sobotę 21 września w samo południe, na stacji Jaworzyna Śląska, o 11.00 rozpocznie się uroczysta parada połączona z prezentacją lokomotyw. Następnie parowozy przejadą na teren bocznicy kolejowej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie przez cały dzień trwać będą pokazy i prezentacje. Na wieczór zaplanowaliśmy spektakl teatralny, którego najważniejszymi uczestnikami będą czynne parowozy – mówi  Katarzyna Szczerbińska – Tercjak z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.

Do Jaworzyny przyjadą wyjątkowi goście:

Niemcy:

BR52 8177 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany w 1944 przez berlińską fabrykę lokomotyw „Orenstein & Koppel”. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Dampflokfreunde Berlin e.V.

 BR52 8079 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez fabrykę lokomotyw i jednocześnie stoczę morską „Schichau Werke” w Elblągu. Lokomotywa pochodzi z 1943 roku. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Ostsachsische Eisenbahnfreunde z Löbau.

 Czechy:

213.901 – czeski parowóz manewrowy z 1954 roku. Wyprodukowany przez praskie zakłady produkcji lokomotyw Kolben Daněk. Parowóz jest własnością Klubu Miłośników Pojazdów Kolejowych z Brna.

 Polska

Ty42-24 – polska lokomotywa parowa, produkowana w oparciu o części i dokumentację techniczną, niemieckich lokomotyw wojennych BR52 (Ty2). Lokomotywa zbudowana w roku 1945 przez „Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie (FABLOK)”. Pojazd jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach.

 Ol49-59 – parowóz osobowy produkcji polskiej. Wyprodukowany przez „Fabrykę Lokomotyw Im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie (FABLOK)” w 1953 roku. Lokomotywa ta prowadzi pociągi planowe, na ostatniej linii kolejowej w Europie obsługiwanej przez trakcję parową. Lokomotywa jest własnością Parowozowni Wolsztyn.

 TKt48-18 – lokomotywa parowa produkcji polskiej, wyprodukowana w „Zakładach Metalowych Im. Józefa Stalina w Poznaniu (HSP)” w 1951 roku. Jest to jedyny, sprawny parowóz normalnotorowy na Dolnym Śląsku. Lokomotywa jest własnością Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

RAMOWY PROGRAM GALI PAROWOZÓW 2013

 21 września 2013 (sobota)

 ok. 10.30 Przyjazd pociągu specjalnego do Jaworzyny Śląskiej

(Dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej)

 11.00 Powitanie parowozów – uczestników Gali Parowozów 2013

(Dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej)

 12.00 Przejazd parowozów do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

(Towarowa 4, Jaworzyna Śląska)

 13.00 Rozpoczęcie Gali Parowozów 2013

( Towarowa 4, Jaworzyna Śląska)

W programie imprezy  prezentacje zabytkowych lokomotyw obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie.

Wybrane, sprawne lokomotywy parowe, zostaną udostępnione dla zwiedzających.

16.00 – 16.30 Tuwimiada

 Z okazji Roku Tuwima, w 100 rocznicę debiutu literackiego poety, którego twórczość kształtowała język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, zapraszamy wszystkich – Małych i Dużych do wspólnego czytania „Lokomotywy”. Wyjątkową oprawę dla tego wydarzenia zapewnią lokomotywy parowe biorące udział w Gali Parowozów 2013.

18.00 Zakończenie Gali Parowozów 2013

 19.00 – 21.00 Spektakl „Historia Kolei na Dolnym Śląsku”

 W 170 rocznicę otwarcia linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej zapraszamy na spektakl opowiadający historię jednej z najstarszych linii kolejowych w Europie. W spektaklu, w rolę aktorów wcielą się lokomotywy parowe.

 Niedziela, 22 września

W godzinach od 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbywać się będą m.in. prezentacje lokomotyw, zawody drużyn parowozowych oraz przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Ceny biletów wstępu:

Gala:

Osoby dorosłe 15.00 zł / os

Dzieci 10.00 zł / os

Spektakl: 25.00 zł / os

Ceny biletów obejmują wstęp na teren Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Bilety wstępu uprawniają do jednokrotnego wstępu na teren Muzeum. Ceny biletów nie obejmują przejazdów zabytkowym taborem kolejowym oraz przejazdów pociągami specjalnymi. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w harmonogramie oraz warunkach uczestnictwa w imprezie, bez wcześniejszego podania przyczyn.

Sprzedaż biletów prowadzona będzie w dniu Gali Parowozów w dwóch punktach – w obrębie Stacji Jaworzyna Śląska oraz na drodze dojazdowej do Muzeum (ul. Towarowa).

Zdjęcie SMKJ


Wystawa Lokomotyw

W tych samych dniach Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji Wystawy Lokomotyw Spalinowych „Historia i Współczesność”, która w tym roku odbędzie się na terenie bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska – Pastuchów w dniach 21-22.09.2013r.

Podczas tegorocznej wystawy zostaną zaprezentowane trzy spalinowe lokomotywy własności SMKJ tj.:

 – Ls40-4063 z roku 1954

 – Ls60-5927 z roku 1962

 – SM03-232 z roku 1968

 oraz drezyna spalinowa serii WM10L-6404.

 W trakcie wystawy będzie można zobaczyć w/w  lokomotywy w normalnej pracy podczas parady lokomotyw spalinowych za wyjątkiem lokomotywy Ls40-4063, która od ubiegłego roku jest remontowana. Dodatkową atrakcją tegorocznej wystawy będzie możliwość skorzystania z okazjonalnych przejazdów turystycznymi drezynami spalinowymi, kursującymi na trasie Jaworzyna Śląska – Pastuchów – Jaworzyna Śląska.

 SMKJ z myślą o miłośnikach kolei przygotowało również  specjalny przejazd drezyną spalinową WM10L-6404 produkcji „Kolzam” Racibórz z  fotostopami. Odjazd drezyny przewidziany jest na godz. 15:00 z Jaworzyny Śląskiej z przejazdu  kolejowego na ulicy Ceglanej. Osoby zainteresowane przejazdem proszone są o kontakt e-mail w celu dokonania rezerwacji miejsca z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Szczegóły na www.smkjaworzyna.pl.tl

Program:

 Wystawa lokomotyw w godz. 14:00 – 19:00

 Przejazdy drezynami na trasie: Jaworzyna Śląska – Pastuchów – Jaworzyna Śląska

 od godz. 14:00 do ostatniej zainteresowanej osoby (z przerwą w godz. 15:00 – 16:30)

 15:00 – 15:30 parada lokomotyw spalinowych

 Dodatkowo przy torach zdawczo – odbiorczych będzie rozpalone ognisko w dniu 21.09. 2013r., przy którym będzie można posiedzieć i upiec kiełbasę na ognisku (kiełbasa we własnym zakresie). Podczas trwania wystawy czas umili muzyka oraz wystawa pamiątek kolejowych oraz zdjęć o tematyce kolejowej.

 

 

 

Poprzedni artykułBomba w McDonald`s? [FOTO]
Następny artykułOkradli firmę z laptopów