Strona główna Wydarzenia Świdnica Kierunek Litwa

Kierunek Litwa

6

Festiwalem Litwy rozpoczęła się w Zespole Szkół Nr 1 realizacja międzynarodowego projektu Comenius „Niech przemówią kamienie. Poznajemy nasze europejskie dziedzictwo”. 

W październiku uczniowie wraz z nauczycielami jadą do Kowna na spotkanie inaugurujące projekt, spotkają się tam z młodzieżą z sześciu krajów, oprócz Litwinów, gospodarzy spotkania i uczniów Zespołu Szkół nr 1, będą Włosi, Hiszpanie, Islandczycy i Słowacy.  Jednym z ważnych celów projektu jest wzajemne poznanie się, dlatego w szkole organizowane są festiwale krajów partnerskich. Teraz uczniowie przygotowują informacje dotyczące  historii, przyrody, gospodarki i kultury Litwy, wykonują postery i okolicznościowe dekoracje – relacjonuje  Violetta Wierzbicka- Kłosiewicz, koordynatorka projektu. 

Poszukując informacji o obyczajach ludowych na Litwie dowiedziałam się, że na wsiach wciąż jeszcze kojarzeniem małżeństw zajmują się swatowie, a wynik ich starań jest oceniany przez całą wieś w czasie wesela, które na Litwie trwa aż 3 dni. Litwini zupełnie inaczej niż my świętują Dzień Zaduszny – przed cmentarzem rozpalają wspólnie wielkie ognisko, a na groby swych bliskich przynoszą jedzenie, które rodzina zmarłego spożywa wspominając osoby, które już odeszły – opowiada Iza Antosiak, uczennica klasy III LPS.

A ja bym chciała zobaczyć słynne wileńskie Kaziuki, czyli wielki jarmark odpustowy, który od czterystu lat odbywa się czwartego marca – mówi Justyna Socha, uczennica III LPS. Zazdroszczę też Litwinom karnawałowych pochodów, które przemierzają miasta i wsie.  U nas nie ma takich tradycji, a szkoda.

Lubię piec ciasta i gotować, dlatego przygotowuję informacje o tradycyjnych potrawach litewskiej kuchni – opowiada Przemek Borecki, również z III LPS. Podobnie jak my, Litwini jedzą dużo potraw, których podstawą są ziemniaki, jedzą tez różne pierogi, ale nie gotowane, lecz zapiekane. Bardzo dużo jest potraw z grzybów, co nie dziwi, skoro mają tyle lasów. Chciałbym spróbować jak smakują prawdziwe, litewskie bliny albo kugiel, może sam coś przyrządzę, bo znalazłem wiele interesujących przepisów.

Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy będą mieli okazję zmierzyć się z litewską kuchnią, bo nauczycielki przedmiotów gastronomicznych, Magdalena Zawadzka i Adriana Kaźmierczak, przygotowują szkolny konkurs na tradycyjne dania litewskie.

Gdy mówimy o naszym narodowym wieszczu, Adamie Mickiewiczu, często zapominamy, że dla Litwinów jest on największym poetą litewskim.  Aby relacje naszych narodów poprawić, bo nie są najlepsze, powinniśmy bardziej zwracać uwagę na to, co nas łączy, z czego  oni i my możemy być dumni. Nasz skromny, szkolny wkład to konkurs „Motywy litewskie w poezji Adama Mickiewicza”, w którym oceniana będzie interpretacja poezji – relacjonuje Aneta Gwiazda, nauczycielka języka polskiego,  od wielu lat pracująca w projektach międzynarodowych.

Do projektu może przystąpić każdy uczeń szkoły, w zależności od zaangażowania w prace projektowe będzie  uczestniczyć w wycieczkach w Polsce i wyjazdach do krajów partnerskich. 

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Powidła śliwkowe z czekoladą
Następny artykułBezpłatne badania dla pań