Strona główna Kultura Fredro na głos

Fredro na głos

0

Paweł i Gaweł, Małpa w Kąpieli, Sowa, Cygan i Baba, a na deser Zemsta. Młodzieżowy Dom Kultury zaprosił w sobotę, 7 września do wspólnej zabawy z najwyższej próby literaturą i humorem. Dzieła Aleksandra hrabiego Fredry zabrzmiały w całej Polsce w ramach akcji Narodowe Czytanie.

– Nieprzypadkowo wybraliśmy na miejsce spotkania z bajkami i komedia Fredry Galerię Świdnicką – mówi Sylwia Śliwa, która wraz z Joanna Chojnowską przygotowała akcję. – W takim miejscu bardzo rzadko można spotkać się z literaturą. W pierwszej części odwiedzający galerię mogli posłuchać bajek Fredry, które czytali Robert Kaśków, dyrektor I LO, rodzice i dzieci. Najmłodsi zostali poproszeni także o opowiedzenie, o czym były bajki, a w nagrodę dostali upominki, ufundowane przez MDK. Kazdy, kto w tym dniu przyniósł własną książkę z dziełami Fredry, otrzymał pamiątkowy stempel.

W drugiej części dorośli zmierzyli się z doskonale znanym tekstem Zemsty. Z podziałem na sceny czytali Jacek Iwancz – dyrektor II LO w Świdnicy, Małgorzata Braniecka – animatorka kultury i były dyrektor ŚOK, ks. Roman Tomaszczuk, Małgorzata Komorowska – nauczycielka z SP nr 105, Barbara Pidanty – polonistka, Marek Pidanty – inżynier, miłośnik literatury, Teresa Wagilewicz- świdnicka poetka, polonistka. Czytanie zostało okraszone muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara do Zemsty. – Każdy z uczestników wkładał wiele serca, starał się czytać jak najpiękniej, wydobywając z utworów humor, refleksję, a przede wszystkim piękno języka – dodaje Sylwia Śliwa.

Narodowe Czytanie zorganizowano po raz drugi z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zdjęcia Sylwia Śliwa, MDK

Poprzedni artykułAKS uratował punkt
Następny artykułMotorfestiwal 2013 [FOTO/WIDEO]