Strona główna Temat dnia Autor „Gottland” w Świdnicy

Autor „Gottland” w Świdnicy

1

Laureat Europejskiej Nagrody Literackiej, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu, reporter tygodnika „Na Przełaj”, reporter Gazety Wyborczej, a przede wszystkim autor świetnych reportaży. Mariusz Szczygieł, bo o nim mowa na początku października odwiedzi Świdnicę. Spotkanie autorskie zaplanowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Mariusz Szczygieł, fot wikipedia

Szczygieł wspólnie z Wojciechem Tochmanem i Jackiem Hugo-Baderem jest wymieniany w antologiach zagranicznych poświęconych współczesnej polskiej sztuce reportażu. Jest uważany za ucznia Hanny Krall, która sama o tym wspomina w książce Jacka Antczaka „Reporterka”.

Od 2001, kiedy skończył współpracę z TV Polsat, gdzie prowadził pierwszy w Polsce talk-show „Na każdy temat”, jego głównym tematem jest historia i kultura Czech. Jego książka Gottland, określana we Francji zbiorem esejów, w Niemczech – zbiorem opowiadań, w Polsce – zbiorem reportaży literackich, została w Czechach bestsellerem 2007 roku. Jej bohaterowie to m.in. rodzina Batów, siostrzenica Franza Kafki, piosenkarki: Helena Vondrackova i Marta Kubisova, megagwiazdor Karel Gott, pisarze: Jan Procházka i Eduard Kirchberger vel. Karel Fabian, rzeźbiarz Otakar Szvec, chirurg plastyczny Jaroslava Moserová, 18-letni samobójca Zdenek Adamec.

„Wiener Zeitung” określił Gottland jako „wielką literaturę pod płaszczem reportażu”, recenzent „Le Figaro” napisał: „To nie jest książka, to klejnot”. Uniwersytet w Lille uhonorował ją w kwietniu 2009 nagrodą Prix Amphi. Przyznają ją wykładowcy i studenci za najlepszą, ich zdaniem, książkę przetłumaczoną na francuski.

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem zaplanowano na 4 października na godzinę 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, ulica Franciszkańska 18. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Poprzedni artykułOkradli obcokrajowca
Następny artykułNarkotykowe plony