Strona główna Wydarzenia Strzegom 700 milionów bułek, setka miejsc pracy

700 milionów bułek, setka miejsc pracy [FOTO/WIDEO]

49

Nakłady miały nie przekroczyć 110 milionów, a zatrudnienie 50 osób. Tymczasem jest już 185 milionów i 127 miejsc pracy. I na tym nie koniec. W Strzegomiu została oficjalnie otwarta jedna z najnowocześniejszych fabryk piekarniczych w Europie, która produkuje pieczywo m.in. dla McDonald`s i sieci handlowych.

FSB Piekarnia Strzegom holdingu Aryzta, jednego z największych koncernów w tej branży na świecie, to pierwsza fabryka w podstrefie strzegomskiej Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwsza i od razu z najwyższej półki, bo stosująca nowoczesne technologie, potężny reżim sanitarny i politykę otwartości na lokalną społeczność. – Strzegom, a jak to się wymawia? – żartował z pierwszych informacji o możliwej lokalizacji nowego przedsięwzięcia Hilliard Lombard, jeden z głównych dyrektorów holdingu Aryzta. Dziś mówi bezbłędnie i gratuluje wszystkim znakomitego efektu.

O inwestycję rywalizowało kilkanaście podstref w Polsce. Za Strzegomiem niewiele przemawiało. Co prawda 9,6 hektarów objętych strefowymi ulgami znajduje się w dogodnym położeniu przy drodze krajowej nr 5, jednak nie było nimi wcześniej żadnego zainteresowania. Nie było także branżowej kadry. – Decydująca okazała się znakomita współpraca z Invest-Parkiem, zarządzającym WSSE, a przede wszystkim z lokalnym samorządem – podkreśla Waldemar Topolski, do niedawna dyrektor FSB Piekarnia Strzegom, a dziś dyrektor sprzedaży w koncernie FSB. – Szybkie i sprawne działania, opieka, wywiązywanie się ze zobowiązań pozwoliły na błyskawiczną budowę. Ta znakomita współpraca jest także bodźcem do dalszych planów, które obejmują zamiar rozbudowy zakładu na zarezerwowanych już kolejnych terenach w podstrefie. Zaledwie rok minął od wmurowania kamienia węgielnego, a dziś widzimy świetnie funkcjonujący zakład, który staje się liderem wśród dostawców na rynek Polski i europejski pieczywa dla sieci handlowych i McDonald`s.

Jak ważna jest to inwestycja, świadczy lista gości na uroczystym otwarciu. – Przyznaję, że mam słabość do burgerów, ale jestem tu przede wszystkim dlatego, że cieszy mnie bardzo otwarcie tak nowoczesnego zakładu w Strzegomiu – mówił Grzegorz Schetyna, były marszałek sejmu. W uroczystości uczestniczyli także poseł Monika Wielichowska, wojewoda dolnośląski Marek Skorupa, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, Barbara Kaśnikowska, prezes Invet-Park WSSE oraz Hilliard Lombard (Chief Operating Officer ARYZTA Europe), JP McGrath (Managing Director ARYZTA Bakeries Continental Europe), Karl Fritz (Chief Supply Chain Officer McDonald’s Europe, Kristof Hanko (General Manager McDonald’s Polska).

– Dla Strzegomia ta inwestycja ma olbrzymie znaczenie. Oczywiście jesteśmy dumni z naszej branży kamieniarskiej, ale gmina musi mieć różnorodne branże, oferujące miejsca pracy nie tylko dla mężczyzn – podkreśla burmistrz Zbigniew Suchyta. – Cieszy mnie bardzo, że 40% załogi stanowią tu panie, a prawie połowa to mieszkańcy gminy Strzegom. Jako gmina zdecydowaliśmy się na inwestycje w drogi i przyłącza o wartości 3 milionów złotych. Warto było wydać te pieniądze. Jestem przekonany, że ta znakomita współpraca nie pozostanie bez echa i wiadomość, że w Strzegomiu jest tak przychylna atmosfera trafi do kolejnych inwestorów. Czeka na nich jeszcze 4,6 ha w podstrefie ekonomicznej, przygotowujemy także ok. 10 hektarów w miejskiej strefie.

Podstawową działalnością strzegomskiego zakładu jest produkcja różnych rodzajów pieczywa, rozpoczęta w kwietniu tego roku. Piekarnia dysponuje najnowszą technologią wypieku pieczywa, tortilli czy rogalików francuskich z rozwiązaniami technologicznymi wiodących dostawców Europy i Ameryki. Dzięki trzem liniom produkcyjnym, w tym jednej z najnowocześniejszych w Europie linii do wypieku bułek, zakład w Strzegomiu może zaopatrywać rynki krajów Europy Centralnej, Skandynawii usprawniając przy tym dystrybucję na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dziś każdego dnia zakład strzegomski wytwarza prawie milion bułek (docelowo bedzie 700 mln sztuk pieczywa rocznie), zużywając na ten cel ponad 30 ton mąki. Każdego dnia także strzegomskie wypieki trafiają do odbiorców w Polsce i zagranicą – już teraz ponad 50% strzegomskich wyrobów jest eksportowane. Wytwarzane wyroby są sprzedawane jako produkty gotowe do spożycia bądź też jako pieczywo mrożone.

Docelowo w zakładzie znajdzie zatrudnienie 150 osób, ale jak podkreśla Waldemar Topolski, liczba ta wielokrotnie się zwiększa, bo dla FSB pracuje wielu podwykonawców, od firmy ochroniarskiej, po sprzątającą. Surowiec do wypieków w 95% pochodzi z Polski, w tym także z najbliższych okolic. – Te brakujące 5% to sezam, którego jeszcze w naszym kraju się nie uprawia – żartuje Topolski.

FSB zaangażowały się w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Rok temu przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę przekazano 10 tysięcy złotych na potrzeby Stowarzyszenia Wspierania Kultury w Gminie Strzegom „Akcja”. Obecnie firma zaangażowana jest w budowę placu zabaw przy ulicy Bazaltowej w Strzegomiu. Prowadzone są prace projektowe oraz poszukiwania współfundatorów tego przedsięwzięcia. Szacowana wartość wyposażenia to 50 tysięcy złotych, a planowany termin realizacji tej inwestycji to pierwszy kwartał 2014 roku. Firma inwestuje także w przyszłe kadry. 2 września w Zespole Szkół w Strzegomiu ruszyła klasa o profilu piekarniczym, w której jest 16-tu uczniów. Młodzież będzie praktykowała w FSB, a Piekarnia razem ze starostwem świdnickim sfinansuje specjalne pomieszczenie do nauki wypieku w samej szkole.

Dodatkowym bonusem dobrej współpracy z samorządem jest decyzja sieci McDonald`s, która już wykupiła teren pod swoją restaurację w Strzegomiu. Powstanie przy drodze krajowej nr 5 w kierunku Wrocławia, a zatrudnienie znajdzie w niej co najmniej 60 osób.

asz


Poprzedni artykułŚwidnica Cup rośnie w siłę
Następny artykułDo aresztu za „bejsbola”