Strona główna Wydarzenia Strzegom Zabytkowa świątynia odzyskuje blask

Zabytkowa świątynia odzyskuje blask

1

Renowacja historycznego obiektu, jakim jest kościół pw. św. Antoniego w Strzegomiu dobiega końca. W ramach wieloetapowych prac, rozpoczętych w 2007 roku została zaimpregnowana i częściowo wymieniona więźba dachowa, wykonano nowe pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej tzw. karpiówki, oczyszczono i uzupełniono ubytki w murach zewnętrznych, wylano zbrojny fundament, a teren wokół świątyni zagospodarowano zielenią.  Z zewnątrz kościół wygląda już bajecznie. Pozostały jeszcze do wykonania prace wewnątrz – informuje Grażyna Kuczer, rzeczniczka prasowa UM w Strzegomiu.

– Nasza troska o obiekt wynika z tego, że jest to unikatowa świątynia w Strzegomiu  i w skali Polski, sklasyfikowana jako zabytek pierwszej klasy. Osobliwością jej jest podwójna funkcja –  sakralna i obronna, bowiem świątynia została wpisana w mury obronne miasta. Świadczą o tym otwory strzelnicze. Mury już dziś przy kościele nie istnieją, ale kościół przetrwał i o niego, jako o spuściznę wiekową, musimy dbać – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

 Kościół jako malownicza basteja obronna stanowi jeden z najczęściej rysowanych, malowanych i fotografowanych obiektów Strzegomia. Renowacja to także odkrywanie jego dotychczas nieznanej historii.

 – Kościół jest bardzo piękny. To taka strzegomska perełka.   Widzimy już wyczyszczone elewacje, składające się ze złomu granitowego, bazaltu i cegły. Ostatni etap to wykonanie elewacji. Kiedy wykonywaliśmy naprawę elewacji z lewej strony z powodu dużego pęknięcia, musieliśmy podlewać zbrojony fundament i okazało się, że ta świątynia ma także piwnicę, w  której znaleźliśmy kawałek starej podkowy końskiej. Najprawdopodobniej może świadczyć o tym, że piwnice służyły jako stajnie dla koni – opowiada ks. prałat Marek Babuśka.

Renowacja unikatowego obiektu wymaga udziału wielu podmiotów w sfinansowaniu podjętych działań.  – Dach został wykonany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje ks. prałat Marek Babuśka  –  Elewacje, oprócz środków własnych parafii, dotował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Podlewanie fundamentu elewacji i zszycie pękniętej ściany wykonano ze środków Gminy Strzegom. W prace renowacyjne włączyli się także prywatni sponsorzy: drzwi zasponsorował prof. Jan Chmura, a nowe schody do kościoła zafundował Zenon Kiszkiel. W tej chwili ze środków Gminy Strzegom przeznaczonych na prace restauratorskie, została wylana posadzka.  Ze środków parafii pw. św. App. Piotra i Pawła zostaną zakupione płyty piaskowcowe, które zostaną ułożone jako posadzka.

Pozostanie malowanie świątyni i odrestaurowanie neobarokowego ołtarza,  poświęconego św. Antoniemu Padewskiemu, z obrazem z początku XX wieku. Na renowację ołtarza parafia pozyskała już środki finansowe od prywatnego sponsora.  Prace we wnętrzu świątyni potrwają do końca listopada.

Poprzedni artykułPolicjanci uratowali desperatów
Następny artykułWicemistrzostwo Dolnego Śląska dla LKS-u Bystrzyca Górna!