Strona główna Wydarzenia Strzegom Zabytkowa świątynia odzyskuje blask

Zabytkowa świątynia odzyskuje blask

1

Renowacja historycznego obiektu, jakim jest kościół pw. św. Antoniego w Strzegomiu dobiega końca. W ramach wieloetapowych prac, rozpoczętych w 2007 roku została zaimpregnowana i częściowo wymieniona więźba dachowa, wykonano nowe pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej tzw. karpiówki, oczyszczono i uzupełniono ubytki w murach zewnętrznych, wylano zbrojny fundament, a teren wokół świątyni zagospodarowano zielenią.  Z zewnątrz kościół wygląda już bajecznie. Pozostały jeszcze do wykonania prace wewnątrz – informuje Grażyna Kuczer, rzeczniczka prasowa UM w Strzegomiu.

– Nasza troska o obiekt wynika z tego, że jest to unikatowa świątynia w Strzegomiu  i w skali Polski, sklasyfikowana jako zabytek pierwszej klasy. Osobliwością jej jest podwójna funkcja –  sakralna i obronna, bowiem świątynia została wpisana w mury obronne miasta. Świadczą o tym otwory strzelnicze. Mury już dziś przy kościele nie istnieją, ale kościół przetrwał i o niego, jako o spuściznę wiekową, musimy dbać – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

 Kościół jako malownicza basteja obronna stanowi jeden z najczęściej rysowanych, malowanych i fotografowanych obiektów Strzegomia. Renowacja to także odkrywanie jego dotychczas nieznanej historii.

 – Kościół jest bardzo piękny. To taka strzegomska perełka.   Widzimy już wyczyszczone elewacje, składające się ze złomu granitowego, bazaltu i cegły. Ostatni etap to wykonanie elewacji. Kiedy wykonywaliśmy naprawę elewacji z lewej strony z powodu dużego pęknięcia, musieliśmy podlewać zbrojony fundament i okazało się, że ta świątynia ma także piwnicę, w  której znaleźliśmy kawałek starej podkowy końskiej. Najprawdopodobniej może świadczyć o tym, że piwnice służyły jako stajnie dla koni – opowiada ks. prałat Marek Babuśka.

Renowacja unikatowego obiektu wymaga udziału wielu podmiotów w sfinansowaniu podjętych działań.  – Dach został wykonany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje ks. prałat Marek Babuśka  –  Elewacje, oprócz środków własnych parafii, dotował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Podlewanie fundamentu elewacji i zszycie pękniętej ściany wykonano ze środków Gminy Strzegom. W prace renowacyjne włączyli się także prywatni sponsorzy: drzwi zasponsorował prof. Jan Chmura, a nowe schody do kościoła zafundował Zenon Kiszkiel. W tej chwili ze środków Gminy Strzegom przeznaczonych na prace restauratorskie, została wylana posadzka.  Ze środków parafii pw. św. App. Piotra i Pawła zostaną zakupione płyty piaskowcowe, które zostaną ułożone jako posadzka.

Pozostanie malowanie świątyni i odrestaurowanie neobarokowego ołtarza,  poświęconego św. Antoniemu Padewskiemu, z obrazem z początku XX wieku. Na renowację ołtarza parafia pozyskała już środki finansowe od prywatnego sponsora.  Prace we wnętrzu świątyni potrwają do końca listopada.