Strona główna Temat dnia Startuje I Zjazd Świdniczan

Startuje I Zjazd Świdniczan

12

Dokładnie 1.275 osób zarejestrowało się do udziału w I Integracyjnym Zjeździe Wszystkich Świdniczan. Przyjmowanie zgłoszeń zostało zamknięte o północy 29 lipca – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Zainteresowanie udziałem w Zjeździe przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. – Liczyliśmy, że będzie to minimum 600 osób, jednak liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie. Nadal zgłaszają się do nas chętni, jednak ze względów organizacyjnych, musimy odmawiać. A przyjeżdżają do nas świdniczanie z najdalszych zakątków świata, jak Stany Zjednoczone czy Wyspy Karaibskie.

            Zjazd startuje w czwartek 1 sierpnia o godz. 9.00 od jednej z kilkunastu wycieczek organizowanych dla osób, które się zarejestrowały i wyraziły taką chęć. Później organizatorzy zapraszają do udziału w ogromnej liczbie imprez przygotowanych dla uczestników Zjazdu Świdniczan, a także tych osób, które z różnych względów się nie zapisały.

Zapraszamy do kibicowania w Zmaganiach Narodów organizowanych przez Świdnicki Klub Piłki Ręcznej, które odbędą się na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w sobotę, do oglądania kolejnych epizodów widowiska historyczno-muzycznego w piątek i sobotę, do udziału w pikniku ekologicznym z animacjami dla dzieci oraz wielu innych imprezach towarzyszących, które odbywają się w Rynku i na placu Jana Pawła II – dodaje Waldemar Skórski. – Powoli kończą się miejsca na płatne koncerty, ale warto jeszcze się dowiadywać w Recepcji Zjazdu, która mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 ***

 Wszystkie osoby, którym nie uda się zarejestrować na Zjazd, organizatorzy zapraszają na przedsięwzięcia otwarte dla wszystkich zainteresowanych (nie będą wymagane identyfikatory uczestnika zjazdu).

 WIDOWISKO HISTORYCZNE I SPEKTAKL MUZYCZNY:

Widowisko uliczne, podczas którego, w kolejnych epizodach, zostaną przedstawione historyczne wydarzenia w Świdnicy w okresie ostatnich 100 lat. W ramach widowiska zostanie zaprezentowany spektakl muzyczny w wykonaniu świdnickich artystów.

 

Epizod I2 sierpnia (piątek)

 

15:00 – 15:30

 

Miejsce: Rynek (scena)

Epizod II2 sierpnia (piątek)

 

17:00 – 17:30

 

Miejsce: Rynek (scena)

Epizod III3 sierpnia (sobota)

 

15:00 – 15:30

 

Miejsce: Rynek (scena)

Epizod IV i spektakl muzyczny3 sierpnia (sobota)

 

21:30 – 23:00

 

Miejsce: Rynek (scena)

ZMAGANIA NARODÓW:

Zawody sportowo – rekreacyjne w wielu dyscyplinach organizowane przez Świdnicki Klub Piłki Ręcznej. Podczas zawodów świdniczanie mieszkający w różnych krajach tworzyć będą drużyny występujące w barwach poszczególnych narodów.

Zbiórka drużyn, treningi, sprawy regulaminowe

2 sierpnia (piątek)

15:00 – 18:00

Miejsce: OSiR, ul. Śląska 35

Prezentacja drużyn, uroczyste otwarcie, złożenie przysięgi fair – play

3 sierpnia (sobota)

10:30 – 11:30

Miejsce: Rynek

Zawody sportowo – rekreacyjne

3 sierpnia (sobota)

12:00 – 15:30

Miejsce: OSiR, ul. Śląska 35

Uroczystość zakończenia zawodów, wręczenie nagród

3 sierpnia (sobota)

16:00 – 16:30

Miejsce: OSiR, ul. Śląska 35

POROZUMIENIE NA RZECZ INTEGRACJI WSZYSTKICH ŚWIDNICZAN:

Podpisanie przez chorążych ekip sportowych, w imieniu grup świdniczan z poszczególnych krajów, symbolicznego aktu porozumienia, które będzie zbiorem zasad wzajemnego wspierania się świdniczan mieszkających w naszym mieście i za granicą oraz promowania Świdnicy na wszystkich kontynentach.

Podpisanie Porozumienia

3 sierpnia (sobota)

11:00 – 11:30

Miejsce: Rynek (scena)

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE I PREZENTACJE

Dzieciom i dorosłym, przez cały okres Zjazdu, pobyt w Świdnicy umilać będą artyści specjalizujący się w widowiskach ulicznych, mimowie i szczudlarze. Na świdnickim Rynku i w salach wystawienniczych Starego Miasta swoje prace zaprezentują plastycy amatorzy ze stowarzyszenia Kanon. W wieży ratuszowej otwarta zostanie niezwykła wystawa zbiorowa świdnickich artystów – m.in. Andrzeja Andrzejewskiego, Kamy Karst, Roberta Kukli oraz Andrzeja i Magdaleny Kucharskich. W pawilonach wystawienniczych będzie można skosztować rybnych specjałów ze Stawów Milickich, przygotowanych przez restaurację Rynek 43 oraz poznać produkty bankowe i multimedialne BGŻ S.A. i Multimedia Polska S.A.

Spektakle uliczne, wystawy artystów świdnickich i prezentacje

1 sierpnia (czwartek)

10.00 – 21:00

Miejsce: Rynek, wieża ratuszowa

Spektakle uliczne, wystawy artystów świdnickich i prezentacje

2 sierpnia (piątek)

10:00 – 21:00

Miejsce: Rynek, wieża ratuszowa

Spektakle uliczne, wystawy artystów świdnickich i prezentacje

3 sierpnia (sobota)

10:00 – 21:00

Miejsce: Rynek, wieża ratuszowa

Spektakle uliczne, wystawy artystów świdnickich i prezentacje

4 sierpnia (niedziela)

10:00 – 21:00

Miejsce: Rynek, wieża ratuszowa

 

 LOTY BALONEM NAD ŚWIDNICĄ

 Dla zwycięzców konkursów organizowanych przez organizatorów i sponsorów Zjazdu Wszystkich Świdniczan oraz Pana Krzysztofa Zaparta, zaplanowana została niezwykła atrakcja – loty balonem nad Świdnicą.

 UWAGA: Loty będą możliwe tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. W przypadku złych warunków, loty zostaną przeniesione na inny termin, umówiony z laureatami konkursów.

 Możliwe są odpłatne loty dla wszystkich zainteresowanych – informacja u organizatora.

Lot balonem 1

2 sierpnia (piątek)

06:30 – 08:00

Start: zalew Witoszówka, ul. Polna Droga

Lot balonem 2

2 sierpnia (piątek)

18:30 – 20:00

Start: OSiR, ul. Śląska

Lot balonem 3

3 sierpnia (sobota)

06:30 – 08:00

Start: zalew Witoszówka, ul. Polna Droga

Lot balonem 4

3 sierpnia (sobota)

18:30 – 20:00

Start: pl. Jana Pawła II

 AKCJA POBORU KRWI DLA DZIECI CHORYCH NA BIAŁACZKĘ

Organizatorem Akcji Poboru Krwi jest:

Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropla Życia” ze Świdnicy – www.hdkkroplazycia.pl

Akcja Poboru Krwi

2 sierpnia (piątek)

10:00 – 14:00

Miejsce: Teatr Miejski w Świdnicy, Rynek 43

 FESTYN EKOLOGICZNY

 Festyn promujący ideę budownictwa energooszczędnego i energii odnawialnej oraz prezentujący wdrożony projekt Centrum Technologii Energetycznych. W programie między innymi: występy grup artystycznych, konkursy z nagrodami, rodzinne zabawy z animatorami, punkt informacyjno – promocyjny oraz atrakcyjna wycieczka pn. „Zielona energia w Twoim domu” połączona ze zwiedzaniem Centrum. W trakcie wycieczki konkursy i niespodzianka – „energetyczne show”.  

 

Festyn Ekologiczny

2 sierpnia (piątek)

12:00 – 20:00

Miejsce: Rynek

 

UROCZYSTY POMIAR WYSOKOŚCI ŚWIDNICKIEJ WIEŻY KATEDRALNEJ I PAMIĄTKOWA FOTOGRAFIA WSZYSTKICH ŚWIDNICZAN:

 W trakcie Zjazdu wszyscy Świdniczanie będą typować, wrzucając ankietę do specjalnej urny, wysokość wieży katedralnej z dokładnością do 1 cm. Pomiar wykonany przez geodetów, w wyniku którego ustalona zostanie wysokość wieży, pozwoli na nagrodzenie tych Świdniczanin, którzy typowali wymiar najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Jednocześnie wykonana zostanie pamiątkowa fotografia wszystkich Świdniczan zgromadzonych na placu Jana Pawła II.

portal internetowy Świdnica Moje Miasto – www.mojemiasto.swidnica.pl oraz Świdniczanin, Pan Marian Twardowski – pomysłodawca całości przedsięwzięcia.

 Partnerami Uroczystego Pomiaru i Fotografii Wszystkich Świdniczan są:

 Biuro Usług Geodezyjnych i Kartograficznych „GeoProjekt” – www.geoprojekt.swidnica.pl i Multimedia Polska S.A. – www.multimedia.pl, portal internetowy Świdnica Moje Miasto

Uroczysty Pomiar i Fotografia Wszystkich Świdniczan

3 sierpnia (sobota)

12:00 – 12:30

Miejsce: Plac Jana Pawła II

 MSZA W INTENCJI ŚWIDNICZAN NA CAŁYM ŚWIECIE

4 sierpnia

(niedziela)

18.00

Miejsce: Katedra Świdnicka

 ***

 

            O I Integracyjnym Zjeździe Wszystkich Świdniczan

            I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (1-4 sierpnia 2013) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w l. 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w. Słowem wszystkich, którzy byli bądź są związani ze Świdnicą!

Poprzedni artykułZnaleźli zwłoki w Komorowie
Następny artykułBasen kryty już czynny