Strona główna Temat dnia Fotoradary i światła na łączniku?

Fotoradary i światła na łączniku?

33

O ustawienie fotoradarów i zainstalowanie sygnalizacji świetlnej na drodze powiatowej 3396d, popularnie nazywanej łącznikiem autostradowym, apeluje poseł Anna Zalewska. Parlamentarzystka w tej sprawie interweniuje u ministra transportu i w Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. Co zaskakujące, z Zalewską zgadza się starosta świdnicki Zygmunt Worsa.

Zdjęcie archiwum

Parlamentarzystka zwraca uwagę na dwa najbardziej niebezpieczne, jej zdaniem, punkty tej trasy. Jeden znajduje się przy skrzyżowaniu łącznika z Bagieńcem, drugi z kolei przed wiaduktem – przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą z Żarowa do Piotrowic Świdnickich. Rzeczywiście często dochodzi tam do poważnych wypadków drogowych  z powodu kiepskiej widoczności i nadmiernej prędkości osób zmierzających w stronę Świdnicy. – Nie neguję, że w wielu przypadkach winna jest brawura kierowców, ale skoro oznaczenia o ograniczeniu prędkości nie skutkują, to trzeba podjąć bardziej radykalne działania. Droga ta nie jest szczególnie zatłoczona, a jednak pomimo tego, co chwilę słyszymy o kolejnych niebezpiecznych zdarzeniach – relacjonuje posłanka.

W piśmie interwencyjnym do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego Zalewska proponuje, by rozważono dwa możliwe rozwiązania- uruchomienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu łącznika autostradowego z Żarowem i Piotrowicami, bądź zamontowanie, na wysokości wiaduktu, radaru pomiaru prędkości, który skutecznie wymusi, na kierowcach zmierzających w stronę Świdnicy, spokojniejszą jazdę.

Posłanka zwraca uwagę na „niefortunny” projekt drogi. – Gdyby był zrealizowany tak jak planowaliśmy od początku, czyli droga miałaby na całej długości po dwa pasy i bezpieczne zjazdy, znacznej części problemów by nie było – mówi starosta Zygmunt Worsa.  – Żałuję, że nie było szans na pełną realizację, ale do wyboru mieliśmy albo w ogóle drogę wybudować, albo nie zrobić jej wcale. Problem leżał przede wszystkim w bardzo krótkim czasie, jaki był na przygotowanie projektu. Później, ze względu na ograniczenia, jakie są związane z wykorzystaniem środków unijnych, projektu nie można było rozszerzać. Wreszcie – nie ma prawnej możliwości, by na budowę wykorzystać zaoszczędzone w przetargu pieniądze, a w naszym przypadku było to ponad 30 milionów złotych. Nie będę jednak ukrywał, że jestem dumny z tej inwestycji. Wystarczy spojrzeć, jakie problemy są budową małej obwodnicy Świdnicy, budowanej przez województwo. Startowaliśmy z projektami w tym samym czasie. nasza, 13-kilometrowa trasa jest czynna od dwóch lat, tam – zaledwie 3,2 km buduje się drugi rok i końca nie widać.

Worsa uważa jednak, że pomysł na ustawienie fotoradaru na łączniku w najbardziej niebezpiecznym miejscu to trafiony pomysł. – Życzę pani poseł powodzenia w przekonaniu do tego odpowiednich instytucji – dodaje. Starosta uważa także, że na skrzyżowaniu łącznika z drogą na Piotrowice dobrym rozwiązaniem może być sygnalizacja świetlna. – Rozważę, czy możemy ją wybudować – zadeklarował. Nie zgadza się natomiast co do skrzyżowania ze zjazdem na Bagieniec. – W tym miejscu potrzebny jest tylko rozsądek kierowców!

Sprawa zgłoszona przez poseł Zalewską jest obecnie rozpatrywana przez GITD oraz Ministra Transportu.

Poprzedni artykułUpalne lato z rekordem
Następny artykułSą pieniądze dla wsi