Strona główna Temat dnia Zjazd Świdniczan coraz bliżej

Zjazd Świdniczan coraz bliżej

0

Organizatorzy zdołali do tej pory wpisać do bazy 214 osób (stan na godz. 15.15 w piątek, 12 lipca), ale zgłoszeń jest zdecydowanie więcej i napływają one na bieżąco, więc ta liczba ciągle się zmienia – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. – Ponad 1/4 zgłoszonych osób to są osoby spoza Świdnicy i zagranicy – głównie Niemiec, ale mamy też zgłoszenia ze Stanów Zjednoczonych i Szwecji.

I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan, który potrwa od 1 do 4 sierpnia 2013 to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. – Zjazd Wszystkich Świdniczan adresujemy do wszystkich osób niezależnie od tego, kiedy mieszkali w Świdnicy, jakiego są wyznania czy też narodowości. Wspólnym mianownikiem jest Świdnica i jej ciekawa historia, bo tak naprawdę przeżyliśmy kilka fal emigracyjnych. Cieszę się, że wiele osób kontaktuje się z nami i proponuje dodatkowe atrakcje, np. ustalamy koncert zespołu, którego wykonawca pochodzi ze Świdnicy, zgłaszają się też mieszkańcy z pomysłami na dodatkowe wycieczki – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Na czterodniowy zjazd złoży się kilkanaście wycieczek, zawody sportowe i zabawy na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, a punktem kulminacyjnym będzie uliczne widowisko, które szczególnie poleca Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. – Ciekawie zapowiada się widowisko uliczne, w trakcie którego, w kolejnych epizodach, zostaną przedstawione historyczne wydarzenia w Świdnicy w okresie ostatnich 100 lat. Atrakcyjne będą także zawody sportowo-rekreacyjne w wielu dyscyplinach oraz wycieczki rowerowe, wycieczki autobusowe: szlakiem wspomnień, zabytków, nowych inwestycji oraz kulinarne spotkania narodów. Atrakcji na pewno nie zabraknie, podobnie jak ciekawostek, bo np. zaplanowaliśmy uroczysty pomiar wysokości świdnickiej wieży katedralnej wraz z konkursem. Wszystkich serdecznie zapraszamy – mówi Skórski.

Na zakończenie Zjazdu przedstawiciele wszystkich narodów podpiszą symboliczny akt porozumienia, który będzie zbiorem zasad wzajemnego wspierania się świdniczan mieszkających w naszym mieście i za granicą oraz promowania Świdnicy na wszystkich kontynentach.

Organizatorzy I Integracyjnego Zjazdu Świdniczan planują szereg imprez, a wstęp na nie będzie możliwy, tylko i wyłącznie, po okazaniu specjalnego identyfikatora. – Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Jest jednak jeden warunek, aby móc wziąć w nich udział – trzeba zapisać się na zjazd, wypełniając formularz. Można go pobrać w Informacji Turystycznej, Biurze Zjazdu Wszystkich Świdniczan lub wydrukować ze strony www.zjazdswidniczan.pl (zakładka: formularz) – wyjaśnia Stefan Augustyn.

Dodatkowo pod adresem Rynek 43 (boczne wejście do teatru miejskiego) codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00 czynne jest Biuro I Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan. Na miejscu można zgłosić chęć udziału w Zjeździe, pobrać i wypełnić formularze uczestnictwa, zapoznać się z regulaminem Zjazdu i zasięgnąć wszelkich informacji niezbędnych każdemu uczestnikowi. Pod adresem www.zjazdswidniczan.pl znajdą Państwo aktualności dotyczące Zjazdu, formularze i regulaminy do pobrania, a także bazę noclegowo-gastronomiczną dla uczestników.

Patronami honorowymi zjazdu są m. in. Honorowi Obywatele Miasta Świdnicy – Dorota Świeniewicz, Stanisław Kotełko i ks. prałat Kazimierz Jandziszak, a także Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Zobacz program I Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan

***

Zostań wolontariuszem 

Organizatorzy I Zjazdu Wszystkich Świdniczan poszukują wolontariuszy, którzy pomogą w sprawnym przebiegu tego nietypowego przedsięwzięcia.

W czterodniowym Zjeździe wezmą udział świdniczanie obecnie mieszkający w mieście oraz osoby kiedyś związane ze Świdnicą.

Osoby, które chcą pomóc, powinny dobrze orientować się w topografii miasta i jego atrakcjach.

Wolontariuszem na I Zjeździe Wszystkich Świdniczan może zostać każdy, kto ukończył 16. rok życia (za zgodą rodziców) lub jest osobą pełnoletnią. Mile widziana znajomość języków obcych, głównie j. niemieckiego, angielskiego, greckiego i rosyjskiego.

Zgłoszenia będą przyjmowane na spotkaniu organizacyjnym zaplanowanym na poniedziałek 15 lipca na godz. 15.00 w biurze I Zjazdu Wszystkich Świdniczan (Rynek 43, boczne wejście do ŚOK).

Szczegóły dotyczące zjazdu można znaleźć na stronie www.zjazdswidniczan.pl

Poprzedni artykułPonad 90 nietrzeźwych kierowców
Następny artykułZachłysnęło się podczas snu