Strona główna Polityka WSSE: Dobre perspektywy dla inwestorów

WSSE: Dobre perspektywy dla inwestorów

32

Inwestorzy w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej stworzą ponad 660 nowych miejsc pracy – tak wynika z samych deklaracji, zawartych w 14 wydanych w tym roku zezwoleniach.

 – Mamy nadzieję, że podjęta niedawno decyzja o przedłużeniu terminu działalności stref w Polsce do 2026 roku będzie zachętą dla obecnych i nowych przedsiębiorców – mówiła dzisiaj w Zamku Książ wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn – Klik. Wiceminister podkreślała, że to w znacznej mierze zasługa samorządowców powiatów świdnickiego, wałbrzyskiego i dzierżoniowskiego. Spotkanie w zamku stało się także okazją do wręczenia 7 nowych zezwoleń na rozpoczęcie działalności w WSSE.

Dwie firmy otrzymały zezwolenia na inwestycje w podstrefie świdnickiej i strzegomskiej. Spółka Best Systemy Grzewcze, która w Świdnicy działa już od 1989 roku,  jest właścicielem ponadhektarowej działki przy ul. Towarowej, na której zrealizuje inwestycję o wartości minimum 5 mln zł. Zatrudnienie znajdzie minimum 5 osób. – To oczywiście zadeklarowane zatrudnienie nowych pracowników, ale będzie ono znacznie większezapewnia prezes Mariusz Koba. – W tym tygodniu negocjujemy realizację inwestycji z generalnym wykonawcą. Rozpoczęcie budowy planujemy na wczesną wiosnę 2014 r. i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to zakończymy ją z końcem roku. W nowym zakładzie świdnicka firma zamierza stworzyć nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe i produkcyjne. – Mówiąc w skrócie chcemy projektować i produkować prototypy maszyn oraz urządzeń na potrzeby przemysłu, które później trafią do produkcji seryjnej. Budowa nowej siedziby była moim marzeniem od wielu lat. Teraz te marzenia się spełniają, dzięki ciężkiej pracy całego zespołu Best. Bez wielkiego zaangażowania zatrudnionej kadry ten ważny krok naprzód nie byłby możliwy. Nie chcemy stanąć w miejscu, bo to oznacza cofanie się. W świdnickiej podstrefie zyskamy nową przestrzeń i możliwość dalszego rozwoju zgodnie  z ideami „błękitnego oceanu”  – dodaje właściciel firmy.

Ulokowana w Strzegomiu firma FSB Piekarnia to największy w tej części Europy producent pieczywa dla sieci McDonald`s, otrzymał drugie już zezwolenie. Do końca 2014 roku za 42 miliony złotych ma zostać uruchomiona nowa linia produkcyjna do rogalików francuskich.

***

Zdaniem samorządowców utrzymanie przywilejów dla inwestorów, jakie oferują specjalne strefy ekonomiczne, to gwarancja dalszego, spokojnego rozwoju regionu wałbrzyskiego. Z przedłużeniem terminu funkcjonowania stref  (pierwotnie ulgi miały przestać funkcjonować w 2020 roku) nie zgadzał się przede wszystkim minister finansów Jacek Rostowski. Jak przyznała wiceminister Antoniszyn-Klik, to przede wszystkim determinacja samorządów doprowadziła do negocjacji i zmiany decyzji. Przypomnijmy, z inicjatywy prezydenta Świdnicy interwencje podejmowane były dwukrotnie, a pod apelami podpisywało się kilkudziesięciu samorządowców.

Czy dłuższa perspektywa funkcjonowania WSSE przełoży się także na miejsca pracy w Świdnicy? Co z fabryką Lotte-Wedel, największą, oczekiwaną od 2 lat inwestycją w mieście? M.in. o tym w rozmowie z prezes Invest-Park WSSE:

[mp3j track=”http://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2013/07/rozmowa_prezes.mp3″ autoplay=”n” title=”Rozmowa z Barbarą Kaśnikowską”]

asz

 

 

Poprzedni artykułSpadł z granitowego bloku
Następny artykułIII LO z nowym dyrektorem