Strona główna Wydarzenia Świdnica Dziękuję za pamięć

Dziękuję za pamięć [List do redakcji]

2

Świdnica może się poszczycić wielu znakomitymi mieszkańcami, jednak wiedza o wielu z nich jest bardzo skromna. Do niedawna kompletnie nieznana była astronomka Maria Kunitz, a zaledwie miesiąc temu współcześni świdniczanie usłyszeli o Emilu Krebsie, poliglocie, który władał 70-cioma językami! Za przypomnienie postaci stryjecznego dziadka  na specjalnej wystawie podziękował Eckhard Hoffmann z Poczdamu.

 Świdnicę odwiedza bardzo wielu niemieckich turystów, niezależnie od tego, czy są oni dawnymi mieszkańcami tego miasta, czy ich potomkami, czy tylko zwykłymi turystami, którzy swą uwagę skupiają na obiekcie Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jakim jest Kościół Pokoju, na świdnickim Rynku z ratuszem i wreszcie na wspaniałej katedrze. W mniejszym stopniu znane są postaci, które związane były ze Świdnicą, tj. kobieta astronom Maria Cunitz, pruski minister finansów Adolf von Scholz, „czerwony baron” Manfred von Richthofen czy też malarz Wolfgang von Websky. W długiej historii Świdnicy, dawniej Schweidnitz, można by z pewnością odnaleźć wiele innych znakomitych postaci, które warto by wymienić z nazwiska. Na jedną z nich, która w międzyczasie popadła w zapomnienie, chciałbym konkretnie wskazać, mianowicie na Emila Krebsa, śląskiego poliglotę, niemieckiego dyplomatę i tłumacza.

Pobierał on naukę w gimnazjum ewangelickim w Świdnicy, prawie połowę życia spędził w ówczesnym Cesarstwie Chińskim w Pekinie i opanował 68 języków w mowie i w piśmie. Jego jedyna w swym rodzaju biblioteka, obejmująca dzieła w 111 językach, sprzedana została w 1932 r. amerykańskiej Bibliotece Narodowej (tzw. Bibliotece Kongresu = Library of Congress) w Waszyngtonie. Również Watykan wyrażał wielkie zainteresowanie w pozyskaniu tego księgozbioru. Obecnie uznano by Emila Krebsa z całą pewnością za „mistrza świata w znajomości języków”. Temu wyjątkowemu człowiekowi, który przyszedł na świat w 1867 r. w Świebodzicach, spędził swe dzieciństwo i młodość w Opoczce (niem. Esdorf), a zmarł w 1930 r. w Berlinie, poświęcona została wystawa „Emil Krebs. U granic geniuszu”, którą oglądać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Owa szeroko ilustrowana wystawa w języku polskim i niemieckim, dokumentuje życie i działalność tego wielkiego człowieka, którego i dziś, ze względu na jego znajomość języków można by z całą pewnością określić go mianem „światowego człowieka”.

Prezydent miasta Świdnicy, pan Wojciech Murdzek uznał, iż owa wyjątkowa postać miała znaczenie również dla Państwa miasta i dokonał odpowiedniego wsparcia tego projektu. Z tego miejsca chciałbym mu również serdecznie za to podziękować. Moje podziękowanie kieruję także pod adresem pana starosty powiatu świdnickiego Zygmunta Worsy oraz pana dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, pana Jacka Iwancza, za ich starania, mające na celu zainteresowanie lokalnych szkół wystawą i zachęcenie uczniów i uczennic do uczestnictwa w wykładzie poświęconym postaci Emila Krebsa, który wygłoszony został w Bibliotece Miejskiej. Oficjalny przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie, pan Gunnar Hille, kierownik tamtejszego centrum kształcenia językowego (kieruje on zespołem obejmującym kształcenie dyplomatów w 70 językach na całym świecie), odpowiadając na pytania zgromadzonych w oparciu o przygotowaną dokumentację, miał możliwość podkreślenia znaczenia i wagi tej uroczystości dla porozumienia polsko-niemieckiego. Bez niezmordowanego zaangażowania pani dyrektor Adriany Miary oraz mojego dobrego znajomego i tłumacza, świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego, powstanie tej wystawy, z mojego punktu widzenia, byłoby zupełnie niemożliwe. Również tym osobom chciałbym wyrazić najgłębsze podziękowanie.

Chciałbym również podziękować wszystkim gościom i uczestnikom uroczystości otwarcia wystawy, które miało miejsce 21 czerwca 2013 r., za Państwa przybycie i zainteresowanie. Mogę jedynie wyrazić życzenie i zachęcić do dalszych odwiedzin Biblioteki Miejskiej i prezentowanej tu wystawy, która znajduje się pod patronatem pani minister niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, prof.  Cornelii Pieper, konsula generalnego niemieckiego Konsulatu we Wrocławiu, dr Zeitza oraz pana prezydenta miasta Świdnicy Murdzka. Bardzo cieszę się z tego powodu, drodzy czytelnicy, że we współpracy z mieszkańcami Waszego miasta, udało nam się stworzyć coś wyjątkowego i wartego przeczytania. Mam nadzieję, że i Państwo odbieracie wystawę na temat Emila Krebsa w podobny sposób. Wraz z moją małżonką i naszymi osobami towarzyszącymi z Poczdamu, czuliśmy się bardzo dobrze w Świdnicy i z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować za Państwa wyjątkową gościnność.

Eckhard Hoffmann, Poczdam (wnuk brata Emila Krebsa)

Poprzedni artykułOdkryty dla wszystkich [WIDEO]
Następny artykułPo raz dziesiąty na Jasną Górę