Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 51

Co to, gdzie to? Zagadka nr 51 [KONKURS]

0

Czy kiedyś ktoś pokusi się o policzenie wszystkich aniołów w Świdnicy? Na pewno są ich całe zastępy, a gdzie przysiadły te, pokazane na zdjęciu w ubiegłym tygodniu, prawidłowo wskazało kilkanaście osób. Najciekawszą odpowiedź przygotowała pani Anna Szubert i do niej trafia nagroda – zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D. Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 51:

Tym razem zapraszamy poza granice Świdnicy. Gdzie zostało wykonane zdjęcie i co przedstawia? Nagroda jak zawsze czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 20  lipca, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 51”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 lipca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w sobotę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Anny Szubert na zagadkę nr 50:

Zdjęcie do kolejnej zagadki zostało zrobione w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy i przedstawia fragment przepięknych, symfonicznych organów umieszczonych  nad wejściem do nawy głównej – na  chórze organowym zbudowanym w latach 1537- 1539. Organy powstały ok. 1705 roku i są dziełem Gotfryda Siebera z Brna.

 Imponujący zespół organowy został podzielony na dwie części tak, aby nie zasłaniać światła wpadającego do Katedry przez największe na Dolnym Śląsku okno witrażowe zachodniej fasady. Organy posiadają 42 głosy, trzy klawiatury ręczne i jedną nożną. W latach 1907-1909 zostały przebudowane przez znaną na Dolnym Śląsku świdnicką firmę organomistrzowską  „Schlag und Sőhne”. Większość piszczałek organów pochodzi właśnie z 1908 r.

Prospekt organowy jest ozdobiony tzw. „Orkiestrą Niebiańską”, składającą się z rzeźb przedstawiających króla Dawida, św. Cecylię (patronkę muzyki kościelnej)  i szesnastu aniołów grających na przeróżnych instrumentach. Zespół rzeźb jest autorstwa Georga Leonharda Webera – świdnickiego artysty- rzeźbiarza i został ukończony w 1708 r.

Organy katedralne są  mocno eksploatowane.  Gra się na nich podczas blisko 2.000 godzin liturgii Mszy Świętych rocznie, podczas ślubów, chrztów, bierzmowania, jubileuszy, święceń kapłańskich, inauguracji roku akademickiego, okolicznościowych koncertów dla turystów i specjalnych gości, festiwali muzyki organowej, kilku koncertów rocznie, koncertów uczniów szkoły muzycznej oraz wielu godzin przygotowań do tych wydarzeń.

Organy nie były remontowane od ponad 40 lat. Wymagają  kompleksowej naprawy i renowacji. W 2012 r w Świdnicy ruszyła nietypowa akcja – zbiórka funduszy na ratowanie organów w katedrze. Do pomocy zachęcają  organiści Zuzanna i Maciej Bator we współpracy z proboszczem katedry świdnickiej, ks. Piotrem Śliwką. Przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Świdnickiego Ośrodka Kultury młodzi świdniccy organiści rozpoczęli  serię comiesięcznych, charytatywnych koncertów. Odbywają się one w pierwszą niedzielę miesiąca o godz.13.30. Pierwszy z nich odbył się 4 listopada  2012r.

Zbiórka z koncertów przeznaczona jest na naprawę najbardziej  zniszczonych elementów w organach katedry. Małymi krokami reperowane są wielkie organy. W maju 2013 r dzięki hojności świdnickiej publiczności wyremontowany został pierwszy miech wyrównawczy – jeden z elementów decydujących o mocy instrumentu, a do warsztatu organomistrzowskiego oddano zabytkowy silnik, który napędzał instrument w latach ok. 1930 – 2004.

Od dwóch lat w świdnickiej katedrze odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Organowy „Chorda Auxit” organizowany przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej „Chorda”– Zuzanny i Macieja Batorów.

Źródła:

www.historycy.org oraz lokalne portale.

Poprzedni artykułPobiegli wokół wieżyczki
Następny artykułPeszek i nowe tropy na Festiwalu Bachowskim