Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Kolejna nowoczesna pracownia

Kolejna nowoczesna pracownia

1

Trzecia  placówka oświatowa gminy Świdnica już niebawem wzbogaci się o nowoczesną salę przyrody. Na jej organizację (remont i wyposażenie) szkoła w Mokrzeszowie otrzyma 40 tys. zł od firmy Tauron Ekoenergia.

Od ponad 2 lat sala przyrody funkcjonuje w Szkole Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, a od roku w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie. „Sala Przyrody TAURON Ekoenergia” to autorska akcja społeczna adresowana do szkół podstawowych. Poprzednie edycje miały charakter konkursu.

Każda ze zwycięskich szkół zdobyła 40 tys. zł. Przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu dzieci mają możliwość nauki w nowocześnie wyposażonych salach, do której zakupione zostały: tablice elektroniczne, laptopy, rzutniki, nowe ławki i krzesła, najnowsze pomoce zgodne z nową podstawą programowa, mikroskopy, plansze edukacyjne, programy multimedialne.
– Mamy zdolne dzieci i jestem z nich bardzo dumna. Wiem, że inwestycja w edukację ekologiczną przynosi wymierne korzyści. Uczniowie własną pracą zapracowali na te pracownie i już teraz wiem, że nowoczesne pomoce dydaktyczne pozwalają osiągać jeszcze lepsze wyniki w nauce. Mam nadzieję, że kolejni uczniowie, tym razem ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie będą odkrywać nowe horyzonty – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek

Podczas tegorocznej edycji konkursu kapituła postanowiła docenić te szkoły, które dwukrotnie startowały w konkursie i szkoły, które zdaniem jury na co dzień wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w działalność na rzecz środowiska naturalnego.

W ten sposób do grona laureatów konkursu sala przyrody TAURON Ekoenergia dołączyły placówki, które w ocenie jury konkursu wykazały się największą starannością, zaangażowaniem i konsekwencją oraz aktywnością w działalności na rzecz środowiska przyrodniczego, a ich projekty charakteryzowały się wysokimi walorami edukacyjnymi i wychowawczym.

– Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie jest placówką, która od wielu lat podejmuje działania ekologiczne. Corocznie bierzemy udział w akcji „Sprzątanie świata”. We współpracy z Nadleśnictwem Świdnica nasi uczniowie sprzątają las Rezerwatu Przyrody „Jeziorko Daisy”. Aktywnie bierzemy udział od 2003 roku w Gminnym Konkursie Ekologicznym „Selektywna zbiórka odpadów”- zbieramy butelki PET i zajmujemy czołowe miejsca. Na terenie szkoły prowadzimy także zbiórkę zużytych baterii. W związku z obchodami „Dnia Ziemi” od roku 2002 na terenie szkoły organizowany jest Szkolny Konkurs ekologiczny. Chcąc kontynuować działania związane z ochroną środowiska przystąpiliśmy do konkursu „Sala przyrody TAURON Ekoenergia”, w I edycji konkursu naszym hasłem przewodnim było hasło „Nasza szkoła dba o klimat” i w związku z tym podjęliśmy szereg działań m.in. uczniowie we współpracy z Nadleśnictwem Świdnica zasadzili 300 sadzonek klonów, zorganizowaliśmy konkursy plastyczne i literackie „Chrońmy klimat”, podjęliśmy działania mające na celu uświadomienie społeczności lokalnej konieczności ochrony środowiska, uczniowie przeprowadzili wywiad z wójt Gminy Świdnica w sprawie działań ekologicznych podejmowanych na terenie gminy,  zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową do elektrowni wodnej w Lubachowie. W  II edycji konkursu uczniowie poszerzyli wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii czego efektem był komiks wykonany w programie Power Point pod tytułem „ Wody wędrówki z gór do żarówki”. Koordynatorami obu konkursów na terenie szkoły były: Lucyna Pietruszka i Bogumiła Lerch – mówi Małgorzata Urbanek, dyrektor szkoły w Mokrzeszowie.

 

Poprzedni artykułSalwy na Rynku [FOTO]
Następny artykułCzas na turniej finałowy Mistrzostw Polski