Strona główna Wydarzenia I pierwszy pociąg wjechał…

I pierwszy pociąg wjechał…[FOTO]

1

Panie w stylowych sukniach, panowie w cylindrach i surdutach, a wokół kłęby pary z komina TK 48. O 170 lat w przeszłość przenieśli się widzowie niezwykłej inscenizacji, która na dworcu w Jaworzynie Śląskiej rozpoczęła całodniowy Festiwal Zabytków Techniki.

Gości witał niezwykle szarmancki fundator Muzeum Kolejnictwa i Techniki, Piotr Gerber, a wśród gości znaleźli się m.in. starosta świdnicki i burmistrz Jaworzyny Śląskiej. Gdyby nie szum samochodów i trakcja elektryczna nad torami, można by pomyśleć, że czas się cofnął. W 1843 uruchomiono pierwsze kolejowe połączenie na Dolnym Śląsku Wrocław-Świdnica-Świebodzice. Na skrzyżowaniu torów w szczerym polu stanął okazały dworzec kolejowy, dziś już nie tak imponujący jak w początkach istnienia. Najpierw kursowały tylko dwa pociągi dziennie, ale z każdym rokiem połączeń przybywało. Dzięki linii kolejowej najpierw powstała osada, a później miasto.

Do wieczora czeka jeszcze moc atrakcji. Organizatorzy zapraszają do siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Tutaj widzowie przeniosą się w jeszcze dalszą przeszłość, do lat 1756 – 1763; Wojny Siedmioletniej i stacjonowania w Jaworzynie Śląskiej regimentu armii Prus (scena przygotowana zostanie m.in. przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Królewski Pruski Regiment Piechoty Alt Kreytzen”. Wykorzystane zostaną mundury i uzbrojenie z epoki – m.in. muszkiety oraz armata). Kolejna kolorowa inscenizacja to lata 20. i 30. XX wieku, a później zwrot akcji  – scena związana będzie z dramatycznymi wydarzeniami 1945 roku – przyjazdem Polaków ze wschodu i wysiedleniami Niemców (w scenie udział wezmą m.in. GRH Osiemnasty Kołobrzeski oraz GRH „Oka”). Na finał imprezy powrót w szalone lata 30-te. Podróż w czasie umożliwi  wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” z 1938. –  Jako pierwsi w Polsce podejmiemy próbę ustanowienia rekordu we wspólnym, jednoczesnym czytaniu tego wiersza. Do udziału zapraszamy przede wszystkim dzieciaki! – mówią organizatorzy.

Ramowy program Festiwalu Zabytków Techniki

1. Otwarcie linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzkiej w rocznicę 170-lecia powstania.

Gdzie: Peron 2 stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej

Godziny: 11.00 – 12.00

Wstęp wolny!

2. Obóz wojsk pruskich – Königszelt

Gdzie: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Towarowa 4, Jaworzyna Śl.

Godziny: 13.00 – 14.00

Wstęp: 15,00 zł / os*, Dzieci do 12 roku życia   bezpłatnie!

3.Lata 20-te  i 30-te

Gdzie: j/w

Godziny: 14.00 – 15.00

Wstęp: j/w

3. Przesiedlenia

 

            Gdzie: j/w

Godziny: 14.00 – 15.00

Wstęp: j/w

4. Tuwimiada

Gdzie: j/w

Godziny: od 16.00

Wstęp: j/w

Poprzedni artykułDominacja Niemców
Następny artykułKażdy był dzieckiem! [KONKURS]