Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 49

Co to, gdzie to? Zagadka nr 49 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka okazała się bardzo łatwa. Odpowiedź nadesłało kilkanaście osób. W tym tygodniu zaproszenie do kina Cinema 3D powędruje do Marcina Kalenicza ze Świdnicy. Zanim jednak przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zanim odpowiedź, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 49:

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 6 lipca, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 49”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 6 lipca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w sobotę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź pana Marcina Kalenicza na zagadkę nr 48:
Zdjęcie przedstawia ośmioboczna chrzcielnicę, znajdującą się w kaplicy chrzcielnej w świdnickiej katedrze.

Historia chrzcielnicy

Ośmioboczna chrzcielnica, poświęcona została Słowem Bożym przez pastora luterańskiego w dniu 1 listopada 1592 r. Na jej bocznych ścianach umieszczone są kamienne reliefy z następującymi przedstawieniami: potop, wprowadzenie rytuału obrzezania, Mojżesz podnosi swoją laskę, a Morze Czerwone zatapia Egipcjan, obrzezanie Jezusa, Filip chrzci sługę królowej Kandaces, św. Paweł nakłada dłonie, Jezus pozwala przyjść dzieciom do siebie i Jezus chrzczony przez św. Jana.

Opis kaplicy Chrzcielnej

Pierwszą kaplicą od wschodu przy nawie północnej jest kaplica Chrzcielna, zwana dawnej kaplicą Łaziebników. Oddzielona jest od reszty kościoła, piękną renesansową, kutą kratą z 1591 r. (wykonana przez świdnickiego ślusarza o nazwisku Andriss). Kaplicę zbudowano ok. poł. XV w. W jej posadzce znajduje się kamienne epitafium z roku 1669 rodziny von Schulzen auf Pilzen, dawnych właścicieli pobliskiej wsi Boleścin. Obrazy na ścianach nawiązują do siedmiu sakramentów świętych. Na uwagę zasługuje też barokowy obraz przedstawiający wygnanie Żydów ze Świdnicy. Stało się to w 1453 r., kiedy to oskarżono ich o zatruwanie studni. W czasie tortur mieli wyznać, że pohańbili hostię. Dnia 15 sierpnia 1453 r. siedemnastu żydów zostało publicznie spalonych, wszystkich pozostałych wypędzono po wieczne czasy ze Świdnicy, odebrano ich majątek, a synagogę zamieniono w kościół Bożego Ciała. Wielki obraz przedstawia zatruwanie studni, pohańbienie hostii oraz wypędzenie Żydów. Widzimy na nim również dekret króla Władysława Pogrobowca z dnia 7 marca 1454 r. dotyczący wspomnianych wydarzeń.

Za kaplicą Chrzcielną (w kierunku zach.) znajduje się ołtarz św. Jana Nepomucena. Ponad stołem ołtarzowym przedstawienie świętego.

Źródła:
http://www.katedra.swidnica.pl

Poprzedni artykuł60 gorących połączeń z Wrocławia [KONKURS]
Następny artykułLato w mieście [PROGRAM]