Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 48

Co to, gdzie to? Zagadka nr 48 [KONKURS]

0

Czasem warto spojrzeć w górę, przechadzając się ulicami Świdnicy. Wówczas na pewno łatwiej będzie rozwiązywać zagadki historyczne Swidnica24.pl. W ostatnim tygodniu na zdjęciu pokazaliśmy rzeźbę, która znajduje się na fasadzie jednego z budynków w Rynku. Nadeszło sporo prawidłowych odpowiedzi. Nagroda – zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D trafia tym razem do pani Edyty Gąsior. Gratulujemy!

Zanim odpowiedź, przedstawiamy kolejną zagadkę.

Zagadka nr 48:

To miejsce, mimo że stoi za nim kilkaset lat historii, wciąż jest wykorzystywane. Co przedstawia zdjęcie, jaka jest historia tego obiektu?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 29 czerwca, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 48”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 29 czerwca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka 29 czerwca.

Odpowiedź pani Edyty Gąsior na zagadkę nr 47:

Zdjęcie przedstawia czwartego władcę świdnickiego, którego postać znalazła się w koszu dachowym Ratusza.  Jest to czeski król Karol IV . Jego trzecią żoną była od 1353 – Anna, córka Henryka II, księcia świdnickiego, ur. w 1339, zm. 11 lipca 1362 .

Zachodnia fasada ratusza stanowi jednolitą, najciekawszą elewację, maskującą ściany szczytowe wcześniej istniejących kramów. W koszach dachów wkomponowane są cztery posągi, mające przedstawiać władców Świdnicy: Bolka I, Bernarda, Bolka II i cesarza Karola IV. Figury te rzekomo zostały wykonane ok. 1450 r. i były ustawione na wieży ratuszowej, a przemieszczone zostały po pożarze w 1528 r. Należy wykluczyć ich XV-wieczną genezę. Posągi wykonane zostały najprawdopodobniej w trakcie odbudowy ratusza po wielkim pożarze w 1716 r.

źródło: dolnyslask.org.pl

Poprzedni artykułZderzenie trzech samochodów
Następny artykułStarcie z mistrzem na koniec sezonu