Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 46

Co to, gdzie to? Zagadka nr 46 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka była bardzo trudna. Odpowiedź nadesłała tylko jedna osoba. Pan Marcin Kalenicz nie tylko wskazał miejsce, gdzie została zrobiona fotografia i co przedstawia, ale także wyszukał sporo ciekawych informacji o historii całego obiektu. i To właśnie do pana Marcina trafia nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film do świdnickiego kina Cinema 3D. Zanim jednak przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 46:

Tym razem będzie łatwiej. To miejsc na pewno rozpoznają osoby, które od czasu do czasu chwytają za grabie i sekatory, by zrobić tu porządki. Nagroda czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 15 czerwca, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 46”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony15 czerwca na portalu Swidnica24.pl. Także 15 czerwca kolejna zagadka!

Odpowiedź pana Marcina Kalenicza na zagadkę nr 45:

Zdjęcie przedstawia płaskorzeźbę orła śląskiego na bogato zdobionym gotycko- barokowym portalu z 1737 roku na najstarszej kamienicy w Świdnicy pod adresem Rynek 34.

Historia portalu.

Świdnica to miasto, którego rynek i okolice zdobi szereg kamienic mieszczańskich, do których prowadzą nierzadko starsze od samej architektury portale. Dziś stanowią symbol potężnego miasta, który w XIV i XV wieku był drugim po Wrocławiu ośrodkiem gospodarczym na Śląsku. Świdnica jest jednym z niewielu miast na Śląsku, gdzie zachowała się tak pokaźna ilość gotyckich portali kamienic mieszczańskich. W większości są to formy przebudowane w okresie baroku, jednak zachowując charakterystyczne ostrołuczne czy dwuramienne wykroje. Portale domów mieszczańskich zazwyczaj nie posiadały żadnych dekoracji, jednakże domy bogatych patrycjuszy wprost przeciwnie. Ozdobione były okazałymi portalami porównywalnymi do wrocławskich. Stopień zamożności i status społeczny świdnickich patrycjuszy podkreślały fasady ich domów, okazałe portale i rzeźby je dekorujące.
Najbardziej bogate formy znajdują się w rynku i jego okolicach. Najokazalszy przykład to wejście do kamienicy Rynek 34, którego fragment przedstawia zdjęcie konkursowe. Jednocześnie jest to najstarsza zachowana kamienica w Świdnicy. Z pierwotnej formy gotyckiej pozostała archiwolta z laskowaniem oraz tarcze herbowe z płaskorzeźbą orła śląskiego i lwa czeskiego umieszczone w przyłuczach portalu. Archiwolta, wsparta na grubych, sfazowanych słupkach była ujęta ramą gzymsów w prostokątne blendy zdobiona żłobkami. Gotyckie elementy datuje się na koniec XV i początek XVI wieku.

Historia kamienicy

Historia kamienicy nr 34 sięga aż XIII wieku. Był to jeden z czterech wolnostojących domów przy zachodniej pierzei Rynku. Jego fasada była w porównaniu ze stanem dzisiejszym cofnięta i znajdowała się w jednej linii z wlotami dzisiejszych ulic Franciszkańskiej i Łukowej. Do lat 70-tych XIV wieku pierzeja została wypełniona a obok wspomnianego domu dobudowano kolejny, większy. Kamienica stała się w pełni murowana do 1530 roku. Posiadała gotycki portal oraz podwójny dwuspadowy dach. Wspomniane są także zdobienia żabki i kwiatony. Kolejnej przebudowy kamienica doczekała się w pierwszej połowie XVIII wieku. Gotycki portal zyskał wiele barokowych elementów. Kamienica była jeszcze nieznacznie przebudowywana pod koniec XIX wieku oraz w 1905 roku. W czasie  zmian z 1933 roku skuto większość barokowych detali i znacznie uproszczono fasadę. Ostatniej przebudowy dokonano w latach 70-tych XX wieku, kiedy to prostokątne okna nad witrynami zastąpiły obecne w kształcie łukowatym

źródło trojkat.info

Poprzedni artykułFestyny na medal! [FOTO]
Następny artykułNa ważny temat: Pieniądze na ożywienie Rynku [VIDEO]