Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 45

Co to, gdzie to? Zagadka nr 45 [KONKURS]

0

Mężczyzna z marsową miną, pokazany na zdjęciu w ubiegłym tygodniu, ukrył się na peryferiach miasta, a mimo to uczestnicy naszej zabawy nie mieli problemu ze wskazaniem miejsca ani z odnalezieniem informacji. Kilka osób wyszperało dokładnie te same źródła. Komisja zdecydowała, że nagroda – zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D trafi do pani Angeliki Kurylonek.

Zanim jednak odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 45:

Czy wystarczy tak skromny detal, żeby wskazać obiekt, na którym się znajduje i odnaleźć informacje o jego historii? Zadanie nie jest łatwe. Jedna podpowiedź – obiekt znajduje się w Świdnicy.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 8 czerwca, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 44”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony8 czerwca na portalu Swidnica24.pl. Także 8 czerwca kolejna zagadka!

Odpowiedź Angeliki Kurylonek na zagadkę nr 44:

 Rzeźba znajduje się na ulicy Kliczkowskiej 53 – Odlewnia Świdnica dawniej ŚFUP. Jest to pomnik hutnika. Powstał on w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

 

Pomnik stoi na terenie przedwojennej fabryki Maschinenbauanstalt Frambs & Freudenberg, późniejszego ŚFUP-u, a dziś Odlewni Świdnica. Pomnik jest symbolem przemysłu Świdnicy. ”Posąg Odlewnika nie jest zabytkiem. Nie ma żadnych informacji o tym pomniku, nie ma go uwzględnionego w żadnym wykazie czy spisie zabytków.”

 Pomnik Odlewnika powstał z inicjatywy Haliny Szelążek, I sekretarza KZ PZPR, a wykonała go Maria Bor, artysta-rzeźbiarz z Wałbrzycha. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło podczas obchodów Dnia Odlewnika w grudniu 1978 roku. Był on wyrazem szacunku dla ludzi wykonujących ten trudny zawód. Pomnik mierzy prawie 4 metry. Przedstawia postać odlewnika w stroju roboczym z łyżką odlewniczą na tle fragmentu koła zębatego, będącego elementem godła pracowników przemysłu metalowego. Ufundował go ówczesny samorząd i dyrekcja Odlewni.

Źródła:

swidnicafakty.pl

wiedza babci

Poprzedni artykułKażdy był dzieckiem! [KONKURS]
Następny artykułPolonia nie dała rady Foto-Higienie