Strona główna Kultura „Ale życie toczy się dalej”. Film w Krzyżowej

„Ale życie toczy się dalej”. Film w Krzyżowej

0

Koniec wojny, upragniony spokój i nowe życie… Tak to miało być. Jednak pierwsze miesiące po II wojnie światowej przyniosły mieszkańcom Europy kolejne trudności, często gorsze niż sama wojna.  Niemiecka reżyserka i aktorka Karin Kaper w dokumencie zatytułowanym „Ale życie toczy się dalej” porusza problematykę życia po II wojnie światowej. Film już dzisiaj w Krzyżowej.

To historia dwóch rodzin z Niemiec i Polski, które przez rok mieszkały pod jednym dachem. Obie rodziny przeżyły tragedię ucieczki i wypędzenia. Z jednej strony Polacy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu na Wschodzie i przesiedlenia się na południe Polski, z drugiej strony niemiecka rodzina, która musiała przyjąć nowych właścicieli, zamieszkać z nimi, a potem zostawić im swój dom na zawsze. Film „Ale życie toczy się dalej” to zbiór wspomnień byłych i obecnych gospodarzy majątku w Platerówce, dawnym Niederlinde, niedaleko Lubania, który opowiada nie tylko o ucieczce i wypędzeniu, ale także o tym, co zbliżyło obie rodziny i łączy je po dziś dzień.

Prezentacja filmu „Ale życie toczy się dalej” oraz rozmowa z reżyserką odbędzie się 6 czerwca 2013r. o godzinie 19:00 w Sali Wielofunkcyjnej w siedzibie Fundacji „Krzyżowa”. W prezentacji wezmą udział m.in. licealiści z polsko-niemieckiej wymiany szkolnej, którzy goszczą w Krzyżowej. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem spotkania jest Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Spotkanie zostało sfinansowane z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Poprzedni artykuł„Niezamierzone” w Galerii 44
Następny artykułPolonia i Stal z niepełnosprawnymi dziećmi