Strona główna Temat dnia Wiwat Konstytucja!

Wiwat Konstytucja! [FOTO]

3

– Ta rocznica przypomina, że wciąż potrzeba nam światłych polityków – przed rozpoczęciem mszy św. w intencji Ojczyzny, w 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja mówił ks. infułat Kazimierz Jandziszak. Jak co roku nabożeństwo w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych poprzedziły uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry dętej i świdnickich tancerzy.

– Pogoda w tym dniu pokazała nam już chyba wszystkie możliwe oblicza – żartowali uczestnicy, wspominając 3 maja 2011 ze śnieżycą i ubiegłoroczny upał. Tym razem dokuczał deszcz, ale to nie zraziło świdniczan. Udekorowani kotylionami w narodowych barwach wysłuchali okolicznościowego przemówienia zastępcy prezydenta Świdnicy, Ireneusza Pałaca i obejrzeli pokaz w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Nad całością czuwali świdniccy harcerze.

Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana po to, by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była ostatnią próbą zreformowania kraju i ocalenia go przed rozbiorami. Przetrwała tylko 14 miesięcy, a Polska straciła wolność na 123 lata. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku, 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez Niemców podczas okupacji, a później przez socjalistyczne władze Polski w 1951 roku. Swoją rangę odzyskało w 1990 roku.

Poprzedni artykułSukces młodego szachisty ze Świdnicy
Następny artykułFestiwal Reżyserii Filmowej zbliża się wielkimi krokami