Strona główna Temat dnia Trening samodzielnego życia

Trening samodzielnego życia

0

Bez pomocy bliskich albo specjalnych ośrodków nie dadzą sobie rady. – To z gruntu fałszywa teza. Mogą samodzielnie i szczęśliwie żyć, potrzebna jest tylko wprawa i wsparcie – przekonuje Ewa Kowalska, przewodnicząca zarządu świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Już wkrótce niepełnosprawni intelektualnie wezmą udział w szkoleniach. Miasto wydzierżawiło lokal na mieszkanie treningowe, a stowarzyszenie powoli gromadzi środki na jego remont i wyposażenie.

Blisko 150-metrowe mieszkanie w kamienicy przy ulicy Żeromskiego ma być zwyczajnym domem. – Tutaj będą się uczyć prania, gotowania, utrzymania porządku i wszystkiego, co jest potrzebne do samodzielnego życia – wyjaśnia Ewa Kowalska. Pod okiem opiekunów dorośli niepełnosprawni intelektualnie będą brali udział w tygodniowych, systematycznych kursach. – W Świdnicy takich osób jest około 60, na początek w szkoleniu będzie uczestniczyło 40 – dodaje przewodnicząca PSOUU. W Świdnicy opieka nad niepełnosprawnymi intelektualnie dziećmi jest wzorcowa dzięki staraniu samych rodziców. Prężnie działa Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, jest świetnie wyposażony Zespół Szkół Specjalnych, prowadzony przez powiat. Stale poprawia się także sytuacja dorosłych, którzy mogą korzystać z warsztatów terapii zajęciowej i Środowiskowym Domu Samopomocy. – Problem w tym, że nasze dorosłe dzieci wkrótce przestaną mieć w nas oparcie, bo po prostu się starzejemy, a wreszcie nas zabraknie – mówi Ewa Kowalska. – Nie chcemy, by jedynym wyjściem był Dom Pomocy Społecznej. Chcemy im stworzyć szansę na samodzielne, szczęśliwe życie pod okiem opiekunów.

Obszerne mieszkanie przy Żeromskiego miasto użyczyło stowarzyszeniu na 10 lat. Konieczny jest gruntowny remont. Dzięki sprzedaży cegiełek udało się pozyskać ponad 14 tysięcy złotych, jest także spora szansa na 100 tysięcy złotych dofinansowania z FIO. – Nasz wniosek dostał pozytywna ocenę, czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – mówi Ewa Kowalska. – Środki z FIO tylko w 10% będą wykorzystane na remont, reszta pozwoli zorganizować kursy. Cieszymy się także z deklaracji prezydenta, że część prac wykona miasto. Mamy ogromna determinację, by zajęcia rozpocząć już w czerwcu.

Mieszkanie treningowe to pierwszy krok. Stowarzyszenie w kolejnych latach chce pozyskać lokale, które będą docelowymi mieszkaniami dla niepełnosprawnych.

 

Poprzedni artykułGrand Prix MTB „Solidarności” Mistrzostwami Dolnego Śląska
Następny artykułRusza remont ul. gen. Andersa