Strona główna Kultura Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

0

Mamy koniec maja, wiosna w pełni, a za oknami jakoś tego nie widać. Jesteśmy uzależnieni od pogody i kiedy ta jest kiepska, nasze nastroje spadają na łeb na szyję. Dopiero piątek przynosi nam nadzieję na słoneczny weekend, ale czy na pewno?  Dla czytelników Swidnica24.pl przygotowaliśmy listę miejsc, które warto odwiedzić, by poprawić samopoczucie i stan ducha podczas dni wolnych od pracy.

Bayer Full zagra w Żarowie

***

Na początek jak zawsze porcja kulturalnych smaczków, których w Świdnicy z całą pewnością nie zabraknie!

Nazwa: MDKowskie wieczory pod Wieżą

Miejsce: Świdnica, Patio pod wieżą ratuszową

Data i godzina: 31.05.2013, godzina 17:00

Wstęp wolny

Otwarte warsztaty plastyczne, polegające na wykonaniu smoczych masek, które poprowadzi Joanna Walerowicz i Pracownia małych form dekoracyjnych. Warsztatom towarzyszyć będzie prapremierowy spektakl, podczas którego aktorzy teatru działającego w MDK, zagrają specjalnie dla Nas poszczególne sceny z „Zaręczyn księżnej Anny Świdnickiej i cesarza Karola IV”. Warto pojawić się na Patio pod wieżą punktualnie o 17:00

***

Nazwa: Strzegom Horse Trials 2013

Miejsce: Morawa (5km od Strzegomia), Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich

Data i godzina: 31.05-02.06.2013, godzina 10:00

Wstęp: 10 zł

Po długich oczekiwaniach rusza Strzegom Horse Trials. Już po raz jedenasty będziemy mogli oglądać najlepszych zawodników globu w bezpośredniej rywalizacji sportowej w Morawie pod Strzegomiem. Podczas tegorocznych zawodów Strzegom Horse Trials rozegrany zostanie Puchar Narodów WKKW. Jest to najnowszy i zarazem najbardziej prestiżowy cykl w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Pierwsze zawody w tej formule rozegrano w ubiegłym roku. Strzegomską rundę turnieju wygrała reprezentacja Niemiec, Polacy zajęli szóste miejsce. Tegoroczny cykl pucharowy to siedem imprez rozgrywanych w okresie od marca do października w całej Europie. W ramach konkursu rywalizują ekipy narodowe składające się z 3-4 zawodników na każdej imprezie. Cykl pucharowy 21. marca otworzy francuskie Fontainebleau. W Polsce na zawodach Strzegom Horse Trials, rozstrzygnie się trzecia runda tej serii. Dyscyplina WKKW  ze względu na wszechstronność jest jedną najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich. Na równych zasadach kobiety i mężczyźni rywalizują w trzech konkurencjach: ujeżdżeniu, próbie terenowej i skokach.

Więcej informacji na stronie: www.StrzegomHorseTrials.pl

***

Nazwa: 6. Festiwal Reżyserii Filmowej

Miejsce: Świdnica, Cinema 3D i Teatr Miejski

Data i godzina: 01-06.06.2013, godzina 13:00

Wstęp: Wolny

Festiwal Reżyserii Filmowej rozpocznie się już 1 czerwca.  W ciągu sześciu dni do 6 czerwca pokazanych zostanie blisko 60 filmów, w tym największe dzieła Alfreda Hitchcocka, Federico Felliniego, Clinta Eastwooda czy Martina Scorsese. Projekcjom filmowym, które zorganizowane zostaną w świdnickim Kinie Cinema 3D oraz Teatrze Miejskim,  towarzyszyć będą spotkania autorskie, recitale, wystawy, warsztaty reżyserskie i operatorskie. Nowością będzie pokaz w „Kinie pod chmurką” na dziedzińcu wieży ratuszowej, gdzie zaplanowano projekcję filmu Bullit. Świdnicę odwiedzą uznani reżyserzy oraz gwiazdy ekranu.

Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Festiwal będzie również okazją do niesienia pomocy potrzebującym. Organizatorzy postanowili wesprzeć Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” i wraz z pracownikami oraz wolontariuszami stowarzyszenia zbierać będą datki na budowę hospicjum stacjonarnego  w Świdnicy.

– Liczymy na przychylność festiwalowej publiczności. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny wierzę zatem, że każdy chętnie wrzuci do puszki  przynajmniej kilka złotych – mówi Stanisław Dzierniejko.

1 czerwca, sobota

– godz.13.00 Cinema3D „Znani czytają bajki” ( aktorzy),

– spotkanie z reż. Piotrem Trzaskalskim i aktorem  Arturem Żmijewskim,

– spotkanie z reż. Wojciechem Wójcikiem i Anną Dereszowską,

– spotkanie z Januszem Zaorskim.

2 czerwca, niedziela

– spotkanie z Janem Nowickim,

– spektakl „Co może zrobić jeden człowiek“ w reżyserii i wykonaniu Jana Nowickiego.

Na specjalnym stoisku firmy EMPIK w kinie Cinema 3D będzie możliwość zakupienia książek Jana Nowickiego, które autor osobiście podpisze. Zakup

książki wraz  z autografem będzie możliwy również w Teatrze Miejskim, gdzie o godz. 19.30 rozpocznie się  spektakl „Co może zrobić jeden człowiek” w reżyserii i wykonaniu Jana Nowickiego.

5 czerwca, środa

– spotkanie z reż. Marcinem Krzyształowiczem,

– spotkanie z Joanną Szczepkowską,

– spotkanie z prof.  Andrzejem Krakowskim.

Na specjalnym stoisku firmy EMPIK w kinie Cinema 3D będzie możliwość zakupienia książek Joanny Szczepkowskiej, które autorka osobiście podpisze.

6 czerwca, czwartek

– spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską,

– spotkanie ze  Zbigniewem Zamachowskim.

Informacja o wolnych miejscach na poszczególne seanse na www.festiwalrezyserii.pl

***

 

Nazwa: Świdnicka GRYFIADA

Miejsce: Świdnica, Pl. Jana Pawła II

Data i godzina: 01.06.2013, godzina 10:00

Wstęp: Wolny

Celem „Świdnickiej Gryfiady” jest prezentacja artystyczna dzieci i młodzieży na forum miasta w ramach projektu „Świdnicki Gryf- Trutnowski Smok” realizowanego przez Urząd Miasta w Świdnicy przy współpracy z miastem Trutnow. Pojawić się warto, ponieważ nagroda główna, to puchar Prezydenta Miasta Świdnicy oraz pula nagród ufundowanych przez Urząd Miejski w Świdnicy.

***

Nazwa: Piłkarski Dzień Dziecka

Miejsce: Świdnica, Galeria Świdnicka

Data i godzina: 01-02.06.2013, godzina 13:00

Wstęp: Wolny

Prawdziwe, choć nieco mniejsze boisko, mnóstwo zabawy i atrakcyjne nagrody dla najmłodszych piłkarzy – to atrakcje, które czekają na dzieci w Galerii Świdnickiej 1 i 2 czerwca.

Dzięki pomysłowi Klubu Sportowego GRYF przez te dwa dni trwać będą rozgrywki trzyosobowych drużyn w dwóch kategoriach wiekowych: 7-8 i 9-10 lat. W sobotę startujemy o godzinie 13.00, zaś w niedzielę o godzinie 11.00. Zapisy wciąż trwają! Można zgłaszać się pod nr telefonu 601-854-743 lub mailowo: [email protected]

Dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz puchary. Dla pierwszych czterech drużyn w każdej z kategorii mamy bilety do Cinema 3D! Zapraszamy serdecznie! I deszcz nam niestraszny.

Szczegóły także na stronie http://www.gryf.swidnica.pl/

***

Nazwa: Dni Żarowa

Miejsce: Park Miejski w Żarowie

Data i godzina: 01-02.06.2013, godzina 14:00

Wstęp: Wolny

„Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” to chyba jeden z największych hitów polskiej muzyki tanecznej określanej mianem disco polo. Brzmienia zespołu BayerFull będą rozbrzmiewać podczas Dni Żarowa już w najbliższy weekend.  Być może Bayer Full zaskoczy mieszkańców i zagra kilka utworów w języku chińskim. Dni Żarowa potrwają od 1 do 2 czerwca.

Dwudniowe święto miasta rozpocznie blok dla najmłodszych mieszkańców z okazji Dnia Dziecka. Dla tych starszych przygotowaliśmy wieczorne atrakcje. Na scenie zagrają zespoły rockowe z naszych miast partnerskich, gwiazda muzyki hip hop AbradAb, czyli współzałożyciel legendarnego zespołu Kaliber 44, a sobotni wieczór zakończy tradycyjnie już dyskoteka na świeżym powietrzu. Niedziela natomiast zaplanowana jest w konwencji rodzinnej. Zaczynamy V Przeglądem Pieśni Ludowej i Biesiadnej, następnie wystąpi kilka zespołów grających muzykę taneczną a na koniec tegoroczna gwiazda Dni Żarowa zespół Bayer Full – dodaje dyrektor. – Oprócz koncertów, na naszej scenie, jak co roku, zaprezentują się nasi mieszkańcy, czyli przedszkola, szkoły, zespoły działające przy GSKiS. Ponadto zaplanowano także mnóstwo konkursów i zabaw. W tym okresie odbędzie się także kilka dużych imprez sportowych – zdradził Artur Adamek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

***

Nazwa: Festiwal Techniki

Miejsce: Jaworzyna Śląska, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, ul. Towarowa 4

Data i godzina: 01.06.2013, godzina

Wstęp: Dorośli 15 zł, Dzieci (do 12 roku życia) bezpłatnie

W pierwszą sobotę czerwca szykuje się dzień pełen wyjątkowych atrakcji organizowanych w industrialnej scenerii Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Ślaskiej. Na ten jeden dzień – 1 czerwca 2013 zamienimy Jaworzynę Śląską oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w wielką scenę, na której zrekonstruowane zostaną najważniejsze wydarzenia z jej historii korzystając z pojazdów, przedmiotów, urządzeń właściwych dla danej epoki. Będzie to niepowtarzalna okoliczność na poznanie dziedzictwa przemysłowego historii miasta, a przy tym świetna okazja do zabawy.

***

Nazwa: Warsztaty malowania ikon

Miejsce: Świdnica, NOT – ul. Basztowa 2

Data i godzina: 02-16.06.2013, godzina 9.00-14.00 oraz 16.00-21.00

Wstęp: Wolny

Warsztaty ikonograficzne w Świdnicy zaplanowano w dn. 2-16 czerwca. Tegoroczne warsztaty, wzorem ubiegłych lat, zorganizowane zostały przez Parafię Prawosławną św. Mikołaja w Świdnicy przy udziale Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz świdnickiego oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. W programie zawarto również wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (oprócz pędzli).

Po warsztatach prace będzie można oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Wernisaż wystawy zaplanowano na 5 lipca.

***

Nazwa: Festyn Rodzinny z SP nr 315

Miejsce: Świdnica, Pl. Wojska Polskiego 3

Data i godzina: 02.06.2013, godzina 14:00

Wstęp: Wolny

Niedziela to czas który warto spędzić w rodzinnym gronie. Świetną atmosferę można będzie odnaleźć na Festynie Rodzinnym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 315. W programie festynu:

Wybory Małej Miss i Mistera, pokazy Straży Pożarnej, pokazy tańca dzieci z MDK, loteria fantowa, dmuchany zamek, karaoke, grill i kawiarenka oraz malowanie twarzy. Warto przybyć!

Tego samego dnia można zawitać na kolejnym festynie, tym razem organizowanym przez Gimnazjum nr 4.

Nazwa: Festyn Rodzinny z Gimnazjum Nr4

Miejsce: Świdnica, ul. Jodłowa 21

Data i godzina: 02.06.2013, godzina 12:00

Tutaj również nie zabraknie niespodzianek dla całych rodzin. W programie niedzielnego festynu m.in.:

Loterie fantowe, tresury psów „DogON”, zumba dla dzieci i dorosłych, pokazy grupy OffRoad, trening Nordic Walking, pokaz grupy rekonstrukcyjnej Comando66, konkurs piosenki letniej, paintball i wiele turniejów.

Niezależnie od tego, czy weekend przyniesie nam słońce czy kolejne opady deszczu, bądźmy dobrej myśli i już teraz zaplanujmy ten czas jak najlepiej. Życząc pogodnej soboty i niedzieli, pozdrawiam Was serdecznie.

MJ

Poprzedni artykułPiłkarski Dzień Dziecka
Następny artykułWesprzyj świdnickie Hospicjum