Strona główna Temat dnia Świdnicki Imprezownik

Świdnicki Imprezownik

7

Piątkowy poranek nie zachęcał do aktywnego spędzenia weekendu. W moich głośnikach o poranku rozbrzmiewał Flux Pavilon i Beatlesi. Miałem nadzieję, że to wymusi uśmiech na mojej twarzy. Udało się i muszę przyznać, że z nadejściem kolejnego weekendu jestem odrobinę podekscytowany tym, co serwuje „miasto”. W wolnej chwili sprawdźcie, jak zapowiada się weekend w Świdnicy oraz najbliższych okolicach.

Zdjęcie ilustracyjne

***

MDKowskie wieczory pod Wieżą (wieczór wokalny)

Miejsce: Patio bloku śródrynkowego pod wieżą ratuszową

Data i godzina: 17.05, godzina 18:00

Wstęp: Wolny

Pełen zadumy i refleksji i poświęcony w pełni papieżowi, Janowi Pawłowi  II. W ramach VIII Świdnickich Dni Papieskich na dziedzińcu Wieży Ratuszowej odbędzie się koncert plenerowy pt. „Pielgrzym” w wykonaniu Studia Piosenki MDK pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego.

***

Otwarcie wystawy : Papież – Świadek, Patron, Przewodnik – Jan Paweł II w medalierstwie światowym z kolekcji Marka Adamowicza.

MiejsceMuzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37

Data i godzina17.05, godzina 17:00

WstępWolny

***

Projekcja filmu „Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II” w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej

Film został oparty wyłącznie na istniejącym zapisie dokumentalnym. Wybrana konwencja pozwoliła przybliżyć Ojca Świętego nie fałszując faktów. Twórcy pragnęli opowiedzieć możliwie jak najbardziej obiektywnie o konkretnym człowieku, jakim był Jan Paweł II.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18

Data i godzina: 17.05, godzina 20:30

Wstęp: Wolny

Dla preferujących kino komercyjne, proponuję odwiedziny Cinema3D w Galerii Świdnickiej. Piątkowy wieczór przyniesie dwie bardzo interesujące premiery. Na ekranach kin pojawił się tytuł, który moim zdaniem jest obowiązkowy dla entuzjastów przenikliwych i mocnych thrillerów. Mowa o „Hipnotyzerze” w reżyserii  Lasse’a Hallstroma. Film opowiada o losach komisarza Joona Linna (Tobias Zilliacus), który prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Z całej rodziny ocalał tylko nastoletni chłopak. Ponieważ jest w ciężkim stanie i nie można wydobyć z niego zeznań. Linna prosi o pomoc znanego psychiatrę Erika M. Barka (Mikael Persbrandt), przed laty eksperymentującego z hipnozą. Jak potoczą się dramatyczne wydarzenia, które narażą na niebezpieczeństwo głównego bohatera? Przekonaj się w piątkowy wieczór, 17 maja.

Miejsce: Cinema 3D, Galeria Świdnicka

Data i godzina17.05, godzina 19:15 i 21:45

WstępBilet ulgowy 15 zł, Bilet normalny 17 zł

 ***

 Pozycja numer dwa to połączenie dramatu, romansu i komedii z popisową akcją. Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan w świetnej formie. Do kin wchodzi „Wielki Gatsby”. Film przedstawia losy niedoszłego pisarza Nicka Carrawaya, postaci podobnej do Fitzgeralda, który opuszcza Środkowy Zachód i przybywa do Nowego Jorku wiosną 1922 roku, w epoce upadającej moralności, połyskliwego jazzu i królów przemytu alkoholowego. Nick podąża za swoim amerykańskim snem, zamieszkuje w sąsiedztwie tajemniczego, urządzającego liczne przyjęcia milionera Jaya Gatsby’ego, po drugiej stronie zatoki, nad którą mieszka jego kuzynka Daisy wraz ze swym żądnym romansów, arystokratycznym mężem – Tomem Buchananem. Nicka pochłania czarujący świat niezwykle zamożnych ludzi, ich iluzji, miłości i kłamstw

Miejsce: Cinema 3D, Galeria Świdnicka

Data i godzina17.05, godzina 17:45 (wersja3D)  i 20:45

WstępBilet ulgowy 15 zł, Bilet normalny 17 zł

 ***

Również w piątek startuje XI Zlot miłośników motocykli Harley-Davidson. Już o 15:00 rozpocznie się kolejne weekendowe spotkanie pasjonatów ciężkich maszyn z Milwaukee od FlatHeada po V-Roda.

W programie przewidziano wiele atrakcji motocyklowych, ale nie zabraknie wśród nich jednakich takich dla miłośników kolejnictwa.

W programie:

– Pokazy i historia motocykli Harley-Davidson

– Pokazy mody motocyklowej – Harley&Art.

– Przejazdy zabytkowym taborem kolejowym

Stoiska branżowe

– Catering, możliwe noclegi, parking dla motocykli

Miejsce: Muzeum Techniki, ul. Towarowa 4, Jaworzyna Śląska

Data i godzina: 17-18.05, godzina 15:00

Wstęp: Bilet normalny 15zł, bilet ulgowy 11 zł

***

Sobota przyniesie nam powiew historii i zapach muzealnego archiwum. Przed nami Europejska Noc Muzeów, którą zaplanowano na 18 maja da możliwość odwiedzenia Muzeum Gross-Rosen. Program sobotniej nocy obejmuje między innymi bezpłatne projekcje filmu o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.  Początek projekcji o godz. 19.00, 19.30 i 21.00. Następnie zwiedzający wraz z przewodnikiem przejdą dawną ulicą obozową, oświetloną zniczami, do byłej tkalni. w której prezentowana jest wystawa unikatowych zabytków archeologicznych pt. Zostały rzeczy, pamięć, żal. Zwiedzanie zakończy przejście do kamieniołomu – dawnego miejsca pracy i martyrologii więźniów.

Miejsce: Muzem Gross-Rosen, ul. Ofiar Gross-Rosen 26, Rogoźnica

Data i godzina18.05, godzina 19:00

Wstęp: Wolny

***

Ostatni dzień weekendu na Dolnym Śląsku maluje się w bardzo muzycznych barwach. Tego nie można przegapić!

Podczas Dni Papieskich na Świdnickim Rynku zagra Arka Noego, zespół który swoją popularność zawdzięcza nagraniom w języku niemieckim, hiszpańskim, ukraińskim i szwedzkim. Muzyka Arki Noego dotarła do Watykanu i wielu miejsc na całym świecie. Tym razem dotrze do Świdnicy.

 Miejsce: Rynek

Data i godzina: 19.05, godzina 15:00

Wstęp: Wolny

 Również o godzinie 15:00 można będzie smakować oryginalnej muzyki i tańca w Świebodzicach. To tam w Hali Widowiskowo-Sportowej pojawi się  Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zespół jest  najbardziej znaną polską grupą odwołującą się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. Obecnie w skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Melodie pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata. „Mazowsze” to stuosobowa grupa artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów, 60 lat doświadczenia, to 2,3 mln przejechanych kilometrów i 17 mln widzów. To koncerty w 168 miejscach Polski, to 213 wyjazdów zagranicznych i ponad 6500 koncertów.

Miejsce: Hala Widowiskowo-Sportowa, Świebodzice, ul. Mieszka Starego 6

Data i godzina: 19.05, godzina 15:00

Wstęp: 50 zł

Przed nami następny majowy weekend. Dla wielu to słodki czas lenistwa, dla innych to moment, kiedy można zapomnieć o całym świecie i wybrać się w góry. Jeśli wierzyć synoptykom, koniec tygodnia będzie ciepły i słoneczny, dlatego proponuję, by dziś w dobrych nastrojach wyjść z pracy trochę wcześniej i wykorzystać w pełni te kilka dni odprężenia i spokoju. Opadom deszczu i chmurom mówimy stanowcze nie! Udanego weekendu życzę.

mJ

Poprzedni artykułGłówna ulica w remoncie
Następny artykułWalka na piachu