Strona główna Wydarzenia Świdnica wśród przyjaznych gmin

Świdnica wśród przyjaznych gmin

4

Świdnica została wyróżniona certyfikatem „Przyjazna Gmina”. Konkurs organizuje redakcja Forum Biznesu.pl i jego gazetowego odpowiednika – cyklu gospodarczo-informacyjnego w Dzienniku Gazecie Prawnej. W sumie tylko 17 gmin z całej Polski otrzymało ten szczególny tytuł. Gala, podczas której nagrodzono wyróżnione samorządy, miała miejsce w poniedziałek, 27 maja w Katowicach, w ramach konferencji „Gmina przyjazna inwestorom, mieszkańcom i turystom” – informuje Monika Żmijewska z UM w Świdnicy.  

Data konferencji była nieprzypadkowa, gdyż 27 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Samorządu Terytorialnego, upamiętniający pierwsze wybory samorządowe z 1990 roku. Konferencję stanowiły cztery panele dyskusyjne: „Gmina przyjazna inwestorom”, „Realizacje zasad partycypacji społecznych”, „Analizy trwałości projektów unijnych” oraz „Turystyki, sportu i rekreacji w gminach”. Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie polskich miast i gmin rozmawiali m.in. o tym, jak definiują politykę przyjazną inwestorom, promocję inwestycyjną i gospodarczą, skuteczność działań promocyjnych, oczekiwań inwestorów wobec strategii rozwoju gmin oraz inwestycji własnych gmin, jako stymulatorach dalszego rozwoju. Samorządy stawiają na jeszcze ściślejszą współpracę na poziomie partnerstwa publiczno-prywatnego, zwłaszcza w zestawieniu: biznes-nauka-samorząd, a także współdziałanie między poszczególnymi samorządami. Coraz popularniejsze stają się wspólne inwestycje, zbliżające do siebie sąsiadujące ze sobą miasta i całe regiony, także na poziomie wspólnych zakupów.

Rozmawiano także o doświadczeniach samorządów z wprowadzaniem budżetu partycypacyjnego, funduszach strukturalnych oraz zagadnieniach związanych z rozwojem inwestycyjnym gmin w odniesieniu do turystyki, sportu i rekreacji.

Tytuł „Przyjazna Gmina” zdobyły: Andrychów, Będzin, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Katowice, Kraków, Opole, Piekary Śląskie, Poczesna, Ruda Śląska, Rzeszów, Sosnowiec, Strumień, Świdnica, Tarczyn, Zabrze.

Patronat nad Programem sprawuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Poprzedni artykułWarsztaty malowania ikon
Następny artykułRadość w Boże Ciało [FOTO]