Strona główna Wydarzenia Świdnica pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Świdnica pamięta o Żołnierzach Wyklętych

12

Świdnica włącza się w obchody „Roku Żołnierzy Wyklętych” – ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny.

W środę 8 maja o godz. 12.30, na placu św. Małgorzaty przy Dębie Katyńskim Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek dokona symbolicznego odsłonięcia tablicy z biogramem informującym o ogólnych założeniach projektu oraz dotyczącym jednego z żołnierzy – bohaterów. Przez kolejne miesiące będą prezentowane w tym miejscu biogramy dotyczące innych Żołnierzy Wyklętych. Zostały one opracowane dla poszczególnych regionów kraju przez specjalistów, także z Instytutu Pamięci Narodowej. We wrześniu planowane są dodatkowe działania m. in. spotkania, wystawa podsumowująca i koncert.

Idea projektu:

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o ustanowieniu

1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu(…)” – czytamy w ustawie.

21 października 1963 roku w pobliżu miasteczka Piaski na Lubelszczyźnie zginął w walce z obławą funkcjonariuszy SB i ZOMO sierż. Józef Franczak ,,Lalek” – ostatni partyzant Rzeczypospolitej. Swoją walkę w obronie Polski rozpoczął we wrześniu 1939 r. Poległ osiemnaście lat po oficjalnym zakończeniu działań wojennych.

Śmierć „Lalka”, od której w tym roku upłynie 50 lat, jest datą symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość.

Łącząc te dwie daty – 1 marca i 21 października – Fundacja Niepodległości, we współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA, Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego w 2013 roku realizuje ogólnopolski projekt pod nazwą „Rok Żołnierzy Wyklętych”.

Więcej informacji o projekcie : www.rokzolnierzywykletych.pl

Poprzedni artykułNastolatek ugodził nożem
Następny artykułWarsztaty piłkarskie w Lutomi Dolnej