Strona główna Konkursy Pomóżmy spełnić marzenie

Pomóżmy spełnić marzenie

35

Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy gdzie rozpoczęła się jej fascynacja filmem. Sonia Mazurek, bo o niej mowa dziś jest asystentką producenta, a projekt nad którym sprawuje pieczę potrzebuje wsparcia finansowego.

fotografie David Kaszlikowski

Sonia po zakończeniu nauki w Świdnicy wyjechała do Danii tam obroniła licencjat na Uniwersytecie w Roskilde na wydziale Komunikacji i Mediów.  Jednak jej prawdziwa przygoda z filmem rozpoczęła się na dobre w Londynie, gdzie po ukończeniu studiów magisterskich znalazła staż w polsko-angielskiej niezależnej wytwórni filmowej Braidmade Films. W międzyczasie została współorganizatorem cyklu pokazów filmowych „New Polish Women Directors“, które mają na celu promować młode, polskie reżyserki.  Od pozycji stażystki awansowała na asystentkę producenta, a film „Na Morzu z Badjao” może być spełnieniem jej marzeń o pierwszej  w pełni profesjonalnej produkcji. Wszystko zależy od wsparcia finansowego jakie projekt otrzyma od społeczności internetowej.

Braidamde Films rozpoczął akcje crowfundingową na platformie Kickstarter.com, której celem jest zebranie funduszy umożliwiających postprodukcję filmu dokumentalnego o niesamowitym świecie ludzi-ryb z Borneo „Na morzu z Badjao” w reżyserii Elizy Kubarskiej, produkcji Moniki Braid. Na swoim koncie mają już ponad 1000 funtów, aby zrealizować film potrzebują jeszcze 11ooo tysięcy. Akcja trwa do 12 czerwca.

Kickstarter to największa na świecie platforma crowdfundingowa do wspierania twórczych projektów. W ciągu 30 dni filmowcy planują zebrać 12 000 funtów, niezbędnych  do ukończenia postprodukcji filmu: montaż, kompozycja muzyki oraz profesjonalne kolorowanie obrazu i efekty specjalne. – W zamian za przekazane nam pieniądze oferujemy atrakcyjne nagrody m.in tytuł producenta oraz wycieczkę na Borneo. Jeśli nie uda się nam zebrać całej kwoty w ciągu 30 dni, to zebrane pieniądze powrócą do darczyńców – wyjaśnia zasady zbiórki Sonia Mazurek.

„Na morzu z Badjao“ to film dokumentalny z zapierającymi dech zdjęciami podwodnymi  i krajobrazami rajskiej wyspy Borneo, ale przede wszystkim opowiadający historię Badjao to niezwykły lud z Borneo, który żyje jak ryby i spędza większość swojego życia w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać, niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując powietrze do pięciu minut, a ich oczy są przystosowane do widzenia pod wodą. Mieszkają na łodziach, a po wyjściu na ląd, przyzwyczajeni do ciągłego morskiego „bujania“, chorują na chorobę lądową….Nie ma drugiej takiej kultury na świecie, która żyłaby w takiej bliskości z morzem jak Badjao.

Głównym bohaterem filmu jest Alexan, ostatni nurek głębinowy na wyspie Mabul, który postanawia przekazać swój warsztat 10-letniemu bratankowi Sariemu. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao.

Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmoni ze światem natury i zmaganiu się z morzem, jego niebezpieczeństwami, przypływami i odpływami. Nieprzewidywalność morza, jest odzwierciedleniem losów Badjao, których przyszłość jest bardzo niepewna.

Tu możesz wesprzeć projekt „Na morzu z Badjao”

***

Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.

Poprzedni artykułPiłkarski weekend – wyniki
Następny artykuł„Kasprowicz” gra w bule