Strona główna Kultura Ostatnie spotkanie z kinem skandynawskim

Ostatnie spotkanie z kinem skandynawskim

0

Świdnicki Klub Filmowy, MBP oraz Hurtownia Światła zapraszają na „Hawaje, Oslo”, skandynawski obraz Erika Poppe z 2004 roku.To ostatnie wiosenne spotkanie z kinem skandynawskim.

Scenariusz filmu został oparty na historii kilkunastu postaci, których drogi splatają się przypadkiem w czasie pewnej letniej nocy w Oslo. Zobaczymy więc między innymi matkę, odnalezioną właśnie przez swoje dzieci, pracownika pogotowia ratunkowego, rodziców śmiertelnie chorego noworodka, pacjenta szpitala psychiatrycznego z jego bratem i opiekunem. Bohaterowie staną się świadkami tragicznego wydarzenia, które pozostawi piętno na ich psychice, ale też skłoni do życiowych przewartościowań.

W czasie, kiedy powstawały „Hawaje , Oslo” uznano je za jeden z ciekawszych obrazów fabularnych kina skandynawskiego. Film, który stał się faworytem Warszawskiego Festiwalu Filmowego z 2005 roku to opowieść, w której znajdujemy inspiracje niezależnym kinem amerykańskim, ale przede wszystkim tradycję kinematografii skandynawskiej w jej psychologicznej konstrukcji bohaterów, skupionej na emocjach, oraz sposobie filmowania, bliskim poetyce „dogmy”. Ekspresyjność filmu kształtują również dopracowane, ciekawe kreacje aktorskie. Miejscami film przypomina sposób opowiadania, realizowany przez Vendersa w „Niebie nad Berlinem” czy kinematografii Kieślowskiego. Specyficzny, poetycki rytm narracji filmu uwypukla natomiast sugestywna, elektroniczna muzyka Erika Kaada i Buggy Wesseltoft.

„Hawaje, Oslo” to obraz poruszający  emocje, głęboko prawdziwy w swoim przekazie egzystencjalnym. Poprzez przypadkowe spotkania bohaterów Erik Poppe dotyka refleksji nad przeznaczeniem, sensem relacji międzyludzkich w ich wielobarwnych odsłonach – miłości, śmierci, odpowiedzialności i poszukiwaniu oparcia w drugim człowieku.

 Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna  (Franciszkańska 18) Wstęp wolny! 11 maja, godz. 16.00. Jak zawsze organizatorzy zapraszają również na dyskusję po filmie.

Poprzedni artykuł„Osiągnęliśmy zamierzony cel”
Następny artykułRuszają darmowe porady