Strona główna Temat dnia Odpust w dzień patrona diecezji

Odpust w dzień patrona diecezji [FOTO]

17

Pięciu nowych księży wstąpiło do świdnickiej kapituły katedralnej. Wczoraj podczas uroczystości odpustowych ku czci świętego Stanisława, patrona diecezji świdnickiej zostali oni uroczyście ustanowieni, a jubileusz pięciolecia święceń biskupich obchodził biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. 

Uroczystości rozpoczęła procesja z relikwiami świętego Stanisława, która wyruszyła z kościoła pw. św. Józefa do katedry. Tam przed mszą świętą ustanowiono nowych kanoników świdnickiej kapituły katedralnej wśród nich są ks. Piotr  Śliwka, proboszcz parafii katedralnej, ks. Zbigniew Wolanin, proboszcz parafii św. Marcina w Piławie Górnej, ks. Jan Gargasewicz, wicedyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. Wiesław Rusin, ks. Wiesław Rusin, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

W homilii biskup diecezji świdnickiej odniósł się do męczeńskiej śmierci świętego Stanisława, jednego z głównych patronów Polski. Wspominał również męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, który zginął z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. – Święty Stanisław wraz ze święty Wojciechem wytyczyli styl posługi pasterskiej dla pasterzy Kościoła w naszej Ojczyźnie. Należy dziękować Panu Bogu, że mieliśmy w dziejach tylu biskupów i kapłanów, którzy kroczyli śladami tych wielkich pasterzy. Jednym z ostatnich pasterzy męczenników naszego Kościoła jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamęczony już w naszym pokoleniu za to, że wielu ludziom pomógł odnaleźć drogę do Kościoła jako miejsca takiej wiary i nadziei, której żadne moce piekielne nie zwyciężą – mówił Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej.  

Biskup Dec nawiązał także do ostatniej homilii wygłoszonej na Jasnej Górze przez arcybiskupa Józefa Michalika i do ataku na jego osobę przez liberalne media. –  Już wielu biskupów i kapłanów było kamienowanych w mediach Wielu odebrano dobre imię, szczególnie takim, którzy pilnie strzegą swych owczarni, którzy nie cenzurują nauki Chrystusa, ale głoszą ją całą, również to wszystko, co w danym czasie jest w niej niepopularne. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski Mszy św. odpustowej na Jasnogórskim Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii przedstawił m. in. aktualną sytuację religijną i społeczno-polityczną w naszym kraju. Sformułował postulaty na uzdrowienie różnych schorzeń osobistych i społecznych naszego Kościoła, Narodu i Państwa. Natychmiast został za to zaatakowany przez liberalne media, bo nie uległ poprawności politycznej, nie zamiótł pod dywan rzeczywistych, ważnych problemów, ale  nazwał je po imieniu i wszystko, co powiedział miało na celu dobro naszego Kościoła, Narodu i Państwa – mówił biskup Dec.

Na koniec biskup Dec skierował słowa podziękowania do biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha, który wczoraj obchodził pięciolecie święceń biskupich. Biskup zwracał uwagę, iż posługa biskupa Bałabucha wypełniona jest modlitwą, spokojem, życzliwością, wielką troską o dobro duchowe naszych księży, naszych kleryków, sióstr zakonnych, także: dzieci, młodzieży, rodzin, chorych i ubogich. 

tepe

Poprzedni artykułRuszają darmowe porady
Następny artykułGratka dla archeologów