Strona główna Kultura Sztuka na każdym piętrze

Sztuka na każdym piętrze

0

Od grafiki, przez malarstwo, przedmioty użytkowe po imponujące, metalowe hełmy. Wieża ratuszowa w Świdnicy zamieniła się w salę wystawienniczą i na każdym piętrze można oglądać prace z dorobku utalentowanego, świdnickiego twórcy Patryka „Nieczara” Nieczarowskiego. Podczas piątkowego, 10 maja,  wernisażu widzowie, nieco zdyszani po pokonaniu kolejnych pięter, nie szczędzili słów uznania i zaskoczenia, jak szeroki jest wachlarz zainteresowań twórczych artysty.

Zaczynał już jako uczeń III LO w Świdnicy od prac malarskich i komiksu, dziś znany jest w Europie przede wszystkim jako rzeźbiarz, który twórczo wykorzystuje sztukę płatnerstwa do realizacji metalowych portretów i autoportretów. Cenią go również kolekcjonerzy, gromadzący repliki dawnego uzbrojenia.  Wystawa w wieży ratuszowej, której kustoszem jest Robert Kukla, to przegląd poszukiwań i dowód na ogromny potencjał twórczy świdniczanina. Wystawę można oglądać do końca lipca.

Rzeźbiarz bardzo często w swoich pracach sięga po humor. Obok wystylizowanych hełmów można obejrzeć np. „Makabrazki” i… O tym, co jeszcze w rozmowie z Patrykiem Nieczarowskim. Posłuchaj:

[mp3j track=”http://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2013/05/Patryk_Nieczarowski.mp3″ autoplay=”n” title=”Rozmowa z Patrykiem Nieczarowskim”]

***

Patryk Nieczarowski (alias Nieczar), urodzony w 1979 roku w Świdnicy.

Studiował rzeźbę na Wrocławskiej ASP w pracowni prof. Jacka Dworskiego, później prof. Zbigniewa Makarewicza. Dyplom  w 2003 roku.

W  okresie  studiów  praktykował  klasyczną  rzeźbę w kamieniu w pracowni Wrocławskiego Muzeum Miejskiego pod nadzorem artysty-rzeźbiarza Tomasza Rodzińskiego. Podczas praktyk powstało  m.in. kamienne popiersie Bolesława Krzywoustego zdobiące dziedziniec  Wrocławskiego Arsenału. W tym samym czasie współpracował z Wrocławskim Muzeum  Archeologicznym, prowadząc zajęcia  w  zakresie  sztuki płatnerskiej i dawnego rzemiosła.

W  okresie  2004-2009  związany  ze  stowarzyszeniem  „Millennium” (Dolnośląskie Forum Środowiska Kulturowego) w ramach projektu rekonstrukcji grodu wczesnośredniowiecznego na Wrocławskich  Partynicach. Razem z prof.dr.hab. Maciejem Trzcińskim (Uniwersytet Wrocławski, Muzeum Miejskie Wrocławia) współorganizował wiele imprez  w  ramach tego  projektu.

Wszechstronny  artysta  plastyk, pracujący w  wielu  dyscyplinach, takich jak : rysunek, malarstwo, rzeźba w kamieniu, sztukatorstwo, odlewnictwo, kowalstwo, płatnerstwo, repuserstwo, obróbka skóry oraz rogownictwo.

Jedyny w Polsce artysta rzeźbiarz, stosujący dawne  techniki płatnerskie  w  tworzeniu prac  rzeźbiarskich. Rekonstruktor i twórca kolekcjonerskich okazów uzbrojenia ochronnego (w głównej mierze  hełmów). Jego prace znajdują się w zbiorach  kolekcjonerów z Europy i  Australii.

Znawca historii uzbrojenia ochronnego  i  historii  obróbki  metali, posiadający  obszerną   wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie  współczesnych i dawnych  technik  metaloplastyki artystycznej  i użytkowej. Współpracował z wieloma  naukowcami i artystami specjalizującymi się w  tej dziedzinie, a fotografie jego prac reprodukowano w różnych   publikacjach popularno-naukowych oraz wykorzystywano podczas  prezentacji, wystaw, referatów i produkcji  filmowych.

Patryk Nieczarowski jest  pomysłodawcą  i  twórcą stalowych  krzeseł reżyserskich  Festiwalu  Reżyserii  Filmowej  w  Świdnicy.

Poprzedni artykułNa fleszy w deszczu [FOTO]
Następny artykułPrzyjdź na I Świdnicką Juliadę