Strona główna Wydarzenia Świdnica Kiedy otworzą bramę?

Kiedy otworzą bramę?

8

Wkrótce minie pół roku od oddania do użytku odbudowanej wieży ratuszowej w Świdnicy. Jej bryła to nie wszystko. W ramach projektu nowy wygląd zyskało wewnętrzne patio, a za blisko 800 tysięcy złotych odnowiono elewacje  kamienic otaczających dziedziniec. Brakuje jeszcze jednej rzeczy. – Kiedy zostanie uruchomione ostatnie, zamknięte dziś przejście z patio do Rynku, od strony arkad teatru? – pyta czytelnik Swidnica24.pl.

W ramach wcześniejszych prac odnowiona została krata, oddzielająca dziedziniec od restauracji Rynek 43. Dwa pozostałe przejścia były dostępne cały czas. W ostatnim dziś jest prowizoryczny składzik. – Uruchomienie przejścia jest planowane w tym roku, jednak pod warunkiem otrzymania dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej – wyjaśnia Monika Żmijewska z biura prezydenta Świdnicy. –  Aplikujemy o kwotę 100 tys. zł. Koszt szacowanych nakładów to 200 tys. zł. W zakresie planowanych prac ujętych w projekcie jest udrożnienie nieczynnego przejścia do wnętrza bloku śródrynkowego od strony południowej w kierunku arkadowego łącznika Teatru. W ramach robót zaplanowano także odtworzenie nawierzchni z kamienia naturalnego, odtworzenie tynków wraz z malowaniem, uporządkowanie okablowania, wykonanie iluminacji w obrębie nieczynnego przejścia i wykonanie nowych stopni kamiennych w strefie wejściowej do budynku. Dodatkowo planuje się budowę zadaszenia chroniącego wejście do kotłowni, budowę ogrodzenia wokół obiektu trafostacji oraz finalnie zamknięcie podwórza bloku śródrynkowego za pomocą trzech bram kratowych.

Jak zapewnia Monika Żmijewska, jeszcze w maju zostanie wykonany przegląd pogwarancyjny elewacji kamienic, w tym także dwóch odnowionych przejść. Niestety, w kilku miejscach farba się łuszczy.

Poprzedni artykułOgień w sklepie [FOTO/VIDEO]
Następny artykułZwycięstwo Aresztu Śledczego [FOTO]