Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 41

Co to, gdzie to? Zagadka nr 41 [KONKURS]

0

Nawet skąpe informacje w tekstach źródłowych nie stanowią problemu dla uczestników konkursu „Co to, gdzie to”. Wybór najciekawszej odpowiedzi jak zawsze nie był łatwy. Tym razem zwyciężczynią jest pani Anna Szubert, która informacje historyczne uzupełniła własnymi obserwacjami. Nagrodą jest zaproszenie do kina Cinema 3D na dowolnie wybrany film. Co znajdowało się na zdjęciu, przedstawionym przed tygodniem? Zanim podamy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 41:

Wprawne oko na tym zdjęciu wypatrzy małą, zabawną postać, choć scena jest jak najbardziej poważna. Gdzie znajduje się rzeźba? Jaka jest jej historia?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 11 maja, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 41”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 11 maja na portalu Swidnica24.pl. Także 11 maja kolejna zagadka!

Odpowiedź pani Anny Szubert na zagadkę nr 40:

Zdjęcie do kolejnej zagadki zostało zrobione w północnej pierzei świdnickiego Rynku. Przedstawia ono fragment kamienicy nr 3.

Ta ładnie prezentująca się kamieniczka posiada rodowód gotycki. Wskazują na niego m.in. wysokie i głębokie parcele w budynku. Natomiast elewacja pochodzi z XVIII wieku. Na wysokości I piętra umieszczono płycinę z 1778 roku z motywami roślinnymi i ozdobnym kartuszem. Kartusze już od wczesnego renesansu stanowiły jeden z najpopularniejszych motywów zdobniczych w architekturze. Przybierał różne kształty – owalne, prostokątne, sercowate. Były szeroko stosowane w dekoracji architektonicznej, umieszczane m.in. na elewacjach budynków, nagrobkach, epitafiach i w malarstwie. Przedstawiony na zdjęciu kartusz posiada godło mieszczańskie. Takie godła były charakterystycznym elementem kamienic, nie tylko w Świdnicy. Pochodzą one z czasów, kiedy nieznane było numerowanie domów, a godła służyły do ich rozpoznawania. Dzisiaj zachowały je tylko niektóre domy. W kamienicy pod numerem 3 w latach 60-tych znajdował się zakład jubilerski, następnie przez wiele lat funkcjonował tam zakład zegarmistrzowski, a dziś jest tu sklep „Hipcio”.  Odnowiona kamieniczka ( po uszkodzeniach z zimy, gdy oderwał się spory fragment gzymsu)  jest jedną z wielu w  świdnickim Rynku, która dodaje mu blasku.

Źródła:

informacje własne

http://dolny-slask.org.pl

Poprzedni artykułZginął rowerzysta
Następny artykułPunkt Polonii w Ząbkowicach Śląskich